Notowania pszenicy w górę, kukurydzy w dół

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-12-2014,13:50 Aktualizacja: 16-01-2015,12:45
A A A
Pszenica w kontrakcie styczniowym na paryskiej giełdzie Euronext podrożała przez tydzień o 3,3 proc. do 180,5 euro za tonę. Z kolei kukurydza potaniała o 0,7 proc. do 151 euro za tonę.
 
Na umocnienie notowań pszenicy w krajach UE wpływ miał przede wszystkim utrzymujący się wysoki eksport i osłabienie euro - informuje Fammu/Fapa.
 
W przypadku notowań kukurydzy do spadków mogły przyczynić się nasilająca presja podażowa, gorsze od oczekiwań wyniki tygodniowego eksportu oraz podwyższenie przez IGC prognozy globalnej produkcji w sezonie 2014/15 (o 2 mln ton do 982 mln ton).
 
W kilku rejonach świata na uprawy zbożowe negatywnie wpływa pogoda. Niepokojące doniesienia dochodzą np. z Rosji, gdzie jest bardzo sucho. Z kolei w Argentynie i Brazylii jest zbyt wysoka wilgotność dla upraw, co zwiększa ewentualność wystąpienia chorób roślin i może oznaczać gorsze plony. 
 
A oto doniesienia ze Stanów Zjednoczonych. Pszenica w kontrakcie grudniowym na CBoT w Chicago podrożała przez tydzień o 1,5 proc. do 206,5 dolarów za tonę, a kukurydza potaniała o 2,1 proc. do 148,9 dolarów za tonę.  
 
Na notowania pszenicy wpłynęły dobre wyniki eksportu (powyżej oczekiwań analityków) i doniesienia o niekorzystnych warunkach dla upraw w niektórych rejonach świata. 
 
Z kolei spadki notowań kukurydzy w USA są łagodzone przez wzmożoną produkcję bioetanolu. W tygodniu kończącym się 21 listopada tempo tygodniowej produkcji wynosiło 982 tys. baryłek dziennie i było najwyższe od 4 lat.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu