Na północnym wschodzie prace polowe rozpoczęte

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Gromadzki I redakcja@agropolska.pl
26-03-2018,13:35 Aktualizacja: 28-03-2018,14:12
A A A

W ostatnich dniach dodatnia temperatura za dnia oraz słoneczna pogoda zachęciła rolników do rozpoczęcia wszelakich prac polowych, głównie związanych z nawożeniem.

Początek wiosny w tym roku jest dość nietypowy, ponieważ w dalszym ciągu występują noce przymrozki, które wyjątkowo długo się utrzymują. Jednak coraz mocniej operujące słońce powoli zaczyna ogrzewać glebę. Plusem nocnych przymrozków jest fakt, iż umożliwiają one wjazd na pola w trudno dostępne miejsca, gdzie do tej pory silne uwilgotnienie gleby nie pozwalało na to.

Dodatnia temperatura oscylująca w granicach 10 kreski pozwoliła zaobserwować rolników stosujących nawozy naturalne w formie obornika czy też gnojowicy. Nawozy te przede wszystkim stosowane były na użytki zielone. Rolnicy chcą wykorzystać czas na wywożenie nawozów naturalnych, aby uniknąć spiętrzenia prac w najgorętszym okresie, gdy wegetacja ruszy w pełni.

rzepak, śnieg, Zamojszczyzna

Na Zamojszczyźnie do wiosny jeszcze daleko

Gdy w centrum i na zachodzie kraju rolnicy prowadzą już prace polowe, to na południowym wschodzie kraju do nich jeszcze daleko. Wiosna na Zamojszczyźnie się spóźnia. Na polach leży jeszcze spora warstwa śniegu. W ciągu dnia temperatura jest...

Również na rośliny ozime rolnicy powoli zaczęli stosować pierwszą dawkę nawozu. Obecnie jest wiele form nawozów i coraz bardziej popularne staje się nawożenie w formie płynnej między innymi stosowanie roztworu saletrzano-mocznikowego. W przypadku mniejszych gospodarstw w dalszym ciągu dominują formy stałe nawozów.

Oprócz wyżej wymienionych zabiegów można było spotkać także rolników stosujących wapno zarówno w formie pylistej, jak i granulowanej.

Dodatkowo rolnicy w wolnych chwilach korzystają z dobrej pogody wykonując prace porządkowe, między innymi te związane ze sprzątaniem konarów, gałęzi zalegających na użytkach rolnych.

Pomimo tego iż mamy koniec marca w prognozach na północnym wschodzie zapowiadany jest ponowny powrót zimy oraz nocne spadki temperatury poniżej zera. Wielu rolników nie może już się doczekać prawdziwej wiosny, podważając tezy naukowców o ocieplaniu się klimatu. Prawdopodobnie wiosna przyjdzie nagle, a co za tym idzie nagle dojdzie wiele prac, które trzeba będzie wykonać jak najszybciej, aby dotrzymać terminowości.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu