Copy LinkXFacebookShare

Indeks cen żywności poszedł trochę w górę

W kwietniu indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 151,8 pkt. i przez 30 dni wzrósł o 0,7 proc. (1,1 pp.). Był to trzeci miesiąc z rzędu, w którym stawki nieznacznie szły w górę.  

Wobec marca podrożały oleje roślinne (4,1 proc.), zboża (1,5 proc.) i mięso (0,8 proc.). Obniżyły się natomiast ceny artykułów mleczarskich (2,2 proc.) i cukru (1,7 proc.) – informuje FAMMU/FAPA.

Stabilne były z kolei stawki wieprzowiny i drobiu, co odzwierciedla dobre zbilansowanie podaży i popytu. Notowania wołowiny wzrosły były najwyższe od października 2015 r. ze względu na ograniczoną podaż i wzrost zapotrzebowania ze strony Stanów Zjednoczonych.

W sektorze zbóż w górę poszły zwłaszcza ceny kukurydzy, co wynikało z osłabienia kursu dolara oraz wzrostu cen olejów roślinnych. Korzystne warunki pogodowe w regionach uprawy pszenicy oraz perspektywy dobrych zbiorów ograniczały wzrost cen tego zboża.

W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku indeks FAO był w minionym miesiącu niższy o o 10 proc. (16,6 pp.).

Zobacz nas w Google News

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR