Czas na siew pszenicy jarej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Panasiewicz | redakcja@agropolska.pl
14-03-2016,12:50 Aktualizacja: 31-03-2016,9:07
A A A

Sprzyjające warunki pogodowe na Zamojszczyźnie zachęcają rolników do wyjścia w pole. Korzystają z faktu, że pomimo ostatnich opadów deszczu gleba nie jest nadmiernie przesycona wodą i możliwy jest wjazd maszynami bez robienia kolein.

Przy takim uwilgotnieniu gleby możliwe jest już wykonie zabiegów uprawowych, w tym przesiewu wymarzniętych ozimin.

Sensowność utrzymania wielu plantacji rzepaku budzi wątpliwości wśród rolników, ale na dzień dzisiejszy trudno jest podjąć decyzję o ewentualnym ich przesianiu.

rzepak ozimy, wymarznięcia, mróz, przesiewy, odmiany rzepaku, odmiana Marten, odmiana Monolit, Ruszkowo, Szczutowo

Zaczekać z zaoraniem rzepaku

Decyzja o likwidacja uszkodzonego przez mróz rzepaku ozimego nie jest łatwa. Czasami warto się z nią jeszcze wstrzymać. Nasza plantacja rzepaku znajduje się w miejscowości Ruszkowo, powiecie rypińskim (woj. kujawsko-pomorskie). Na areale 53...
Uszkodzone rośliny regenerują się bardzo wolno i jest jeszcze za wcześnie by dokonywać ostatecznej oceny. Można już natomiast dokonać rzetelnej oceny zbóż ozimych, które bardziej efektywnie wykorzystały te półtora miesiąca wegetacji i podmarznięte plantacje, które miały szansę na utrzymanie się zdążyły już się zregenerować.

Jest to czas na podjęcie decyzji o zaoraniu zbóż, które nie zachowały wystarczającej obsady. W wielu przypadkach w ich miejsce zostaną wysiane zboża jare.

Zalecane jest, aby pszenicę jarą wysiewać możliwie jak najwcześniej, tak aby zapewnić jej dłuższy okres wegetacji. Rozkład opadów wiosnę bywa w Polsce bardzo zróżnicowany, tak więc zdarzały się już niejednokrotnie w poprzednich latach niedobory wody w tym okresie.

odmiany pszenicy jarej, plonowanie, pdo, coboru

Ranking odmian pszenicy jarej

Tybalt, Goplana i Arabella – to trzy najwyżej plonujące odmiany pszenicy jarej w doświadczeniach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego prowadzonego przez COBORU w 2015 r. Wymarznięcia zbóż ozimych i rzepaku na początku roku...
Jak będzie w tym roku – konia z rzędem temu, kto potrafi przewidzieć przebieg pogody na najbliższe miesiące. Dlatego bardzo istotne jest zapewnienie zbożom jarym optymalnego uwilgotnienia gleby jak najdłużej w początkowym okresie wegetacji.

Wczesny termin siewu poniekąd częściowo ogranicza ryzyko związane z ewentualną wiosenną suszą, jest zabezpieczeniem na wypadek, gdy wyczerpie się zapas wody pozostałej po zimie i przy braku nowych opadów wystąpi jej niedobór.

Decydując się na wysianie pszenicy, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe i glebowe, dajemy jej większą szansę na wytworzenie rozbudowanego systemu korzeniowego oraz dobre rozkrzewienie roślin, co przekłada się oczywiście na potencjał plonotwórczy.

We własnym gospodarstwie zasiałem już pszenicę jarą po wymarzniętej pszenicy ozimej na stosunkowo niewielkim areale 8 ha. Postanowiłem też przesiać pszenicą jedną plantację rzepaku, która wyglądała na tyle beznadziejnie, że nie było sensu wstrzymywać się z decyzją o jej likwidacji.

***

Autor jest absolwentem SGGW w Warszawie na kierunku rolnictwo. Prowadzi gospodarstwo o powierzchni około 200 ha w miejscowości Brodzica (gmina Hrubieszów, woj. lubelskie), uprawia pszenicę, rzepak, burak cukrowy i soję.

Poleć
Udostępnij