Uprawa aeroponiczna warzyw staje się coraz popularniejsza

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Kodłubański | redakcja@agropolska.pl
19-02-2018,11:10 Aktualizacja: 19-02-2018,11:17
A A A

Myśląc o uprawie roślin najczęstszym skojarzeniem, które przychodzi nam do głowy jest gleba, czyli to, na czym będziemy uprawiać nasze rośliny. Jest to najważniejszy czynnik warunkujący to, jakie rośliny będziemy hodować i w konsekwencji, jakie nawozy będziemy stosować by zwiększyć wydajność naszej uprawy.

Ważne jest również nasłonecznienie, ilość wody oraz otoczenie, w jakim uprawiamy nasze rośliny.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że rolnik musi poświęcić dużo czasu i środków na takie zabezpieczenie swojej uprawy, aby finalne zbiory przyniosły spodziewane dochody.

podłoża organiczne

Podłoża uprawowe organiczne w szklarni

Po zakończeniu okresu wegetacji w produkcji szklarniowej pojawia się problem utylizacji podłoży, dlatego poszukiwane są rozwiązania np. w postaci podłoży organicznych, które są biodegradowalne, stosunkowo tanie oraz powszechnie dostępne....
Niestety, w praktyce i tak nie jest w stanie zabezpieczyć się w przypadkach nagłych załamań pogody, co możemy również zaobserwować w Polsce w ostatnich latach.

Istnieje jednak taki sposób uprawy roślin który jest całkowicie niezależny od wszystkich wyżej wymienionych warunków. Hydroponika - uprawa roślin bez gleby, za to w wodzie z odpowiednim nawozem daje gwarancję, że przy znacznie mniejszych nakładach finansowych oraz przy znacznie mniejszym nakładzie pracy, hodowca może z powodzeniem uzyskać, również w skali makro, całkiem spore plony.

Podczas targów Fruit Logistica 2018 w Berlinie swoje rozwiązania w uprawach hydroponicznych zaprezentowała firma Hydroponicsystems International z Hiszpanii. Firma pokazała system aeroponiczny. W tym systemie są wykorzystywane spryskiwacze, które przy pomocy wysokociśnieniowych pomp i dysz wytwarzają mgiełkę, które odżywiają korzenie. 

pomidor, szklarnia

Skład pożywki dla pomidora

Jednym z czynników decydujących o wielkości i jakości plonu owoców pomidora jest pożywka oraz odczyn podłoża. Pobieranie składników pokarmowych przez rośliny jest uzależnione od odmiany, fazy wzrostu rośliny oraz takich...
Rośliny są umieszczone w koszyczkach uprawnych, które są wypełnione ceramicznymi granulatami. Ten system, zdaniem innych posiada największe tempo wzrostu roślin (podczas fazy wegetacji). Jest to jednak bardzo trudna metoda wymagająca częstego monitorowania i wykonywania zaleceń od A do Z bez żadnych problemów.

Złe objawy potrafią się zaskakująco szybko pojawić, symptomy w hydroponice mogą trwać ok. 1 tygodnia, natomiast w przypadku aeroponiki jest to czas ok. 1-2 dni i są widoczne negatywne działania.

Jakie są zalety uprawy aeroponicznej: zapewnia bryle korzeniowej środowisko bogate w tlen,  jest szeroko uważana za metodę oferującą najszybsze tempo wzrostu. Zapewnia niskie zużycie wody i środków odżywczych w porównaniu z systemami używającymi jednorazowej pożywki, łatwy dostęp do bryły korzeniowej, łatwość w sterylizacji czyszczeniu systemu, niskie koszty medium uprawowego i brak dużej ilości medium uprawowego do utylizacji.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement