Pogoda nie sprzyja wzrostowi warzyw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2016,10:35 Aktualizacja: 27-04-2016,10:59
A A A

Od tygodnia w całej Polsce panują niesprzyjające warunki pogodowe dla wzrostu warzyw wysadzonych pod nieogrzewane osłony.

Znaczne spadki temperatur i lokalne przymrozki w nocy powodują zahamowanie wzrostu.

Rośliny w stresie spowodowanym dużymi wahaniami temperatur między dniem a nocą oraz wysadzone w zimne podłoże stają się bardziej podatne na choroby zgorzelowe.

"W takich warunkach rośliny w szczególności narażone są na zgniliznę powodowaną przez Phytophthora spp" - informuje w swoim komunikacie firma Bayer, która prowadzi serwis Vademecum.

warzywa, ceny warzyw, nowalijki, bronisze, rynek hurtowy w broniszach

Nowalijkowe warzywa tańsze niż przed rokiem

Nowalijkowe warzywa są tańsze niż przed rokiem, a ich hurtowe ceny powinny nadal spadać - uważają specjaliści z rynku hurtowego Bronisze. "Z dnia na dzień przybywa krajowych nowalijek. Sprzyjająca aura wpływa na wyższą podaż i niższe ceny....
Specjaliści do ochrony przed patogenami glebowymi polecają użycie preparatu Previcur Energy 840 SL. Jeśli rozsada przed wysadzeniem nie była zabezpieczana przed chorobami warto zrobić to teraz.

O tym trzeba pamiętać

W całej Polsce trwają siewy oraz nasadzenia warzyw. Przygotowując pole pod siew lub sadzenie warto pomyśleć o zastosowaniu preparatu Contans WG. Jest to biologiczny preparat ograniczający występowanie zgnilizny twardzikowej poprzez niszczenie form przetrwalnikowych grzyba w glebie.

W szczególności warto zastosować ten środek na polach, na których w zeszłym sezonie wystąpiła zgnilizna twardzikowa.

Obecnie panujące warunki pogodowe spowalniają rozwój szkodników. "Pamiętajmy jednak o śmietce i mączliku" - podkreślają specjaliści.

Poleć
Udostępnij