Ogórki z Rosji pod obcą "banderą" w Polsce? Izby chcą kontroli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2022,8:40 Aktualizacja: 28-07-2022,8:48
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o zbadanie sytuacji na rynku ogórków w związku z importem dużej ilości tych warzyw niewiadomego pochodzeniu i nieznanej jakości.

ceny owoców i warzyw, Witold Boguta, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

Produkcja owoców i warzyw coraz mniej opłacalna

Upały i spowodowana nimi susza obniżają jakość warzyw i owoców. Największym problemem są jednak bardzo drogie nawozy, energia i problem z pracownikami. To sprawia, że uprawa stała się mniej opłacalna. - Ceny większości owoców i warzyw...

Wniosek ma być pokłosiem obaw wyrażanych przez rolników, że ogórki importowane z Macedonii, Grecji oraz Niemiec mogą nie spełniać wymogów jakościowych obowiązujących w Polsce.

"Zachodzi podejrzenie, że część z nich pochodzi z Rosji. Wskazują na to dumpingowe ceny oferowane przez importerów. Cena polskich ogórków wynosi 4 zł za kg, natomiast importerzy oferują 2,5 zł za kg. Destabilizuje to rynek warzyw w Polsce" - czytamy w wystąpieniu KRIR, które powstało z inicjatywy Małopolskiej Izby Rolniczej.

W ocenie rolniczego samorządu sytuacja musi być wyjaśniona przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE