Copy LinkXFacebookShare

Dopłacać do ograniczania produkcji w sadach?

Ceny owoców, zwłaszcza miękkich, w skupach pozwalają pokryć ledwie cześć kosztów produkcji. Czy sadownikom mogłyby pomóc unijne rekompensaty za ograniczanie produkcji?

Problem niskich cen skupowych dla takich owoców, jak porzeczka czarna czy wiśnia dotyczy całego kraju.

"Cena, jaką uzyskują rolnicy za surowiec odstawiany do punktów skupu czy bezpośrednio do przetwórstwa pokrywa 1/3 kosztów produkcji w przypadku porzeczki czarnej i 1/2 w przypadku wiśni. Tegoroczne ceny porzeczek czarnych i wiśni są kilkakrotnie niższe od cen notowanych w okresie ostatnich lat, przed wprowadzeniem embarga ze strony Rosji" – skarży się Świętokrzyska Izba Rolnicza w wystąpieniu do ministerstwa rolnictwa.

Prosi o uruchomienie wzorem lat ubiegłych pomocy de minimis. Jak podkreśla, rolnicy nie są odpowiedzialni za kryzys polityczny z Rosją i z tego powodu  nie mogą tylko oni ponosić konsekwencji.

"Wnioskujemy o podjęcie pilnych działań w ramach Unii Europejskiej, by tak jak w przypadku  producentów mleka, którzy redukują lub ograniczają produkcję mleka i otrzymują  z tego tytułu rekompensaty, mechanizm taki można było zastosować dla wszystkich producentów owoców, nie tylko miękkich" – świętokrzyski samorząd rolniczy.

Rolnicy proponuje też, by rekompensata przydzielana była producentowi, który udokumentuje sprzedaż fakturowaną lub by przydzielana była ona po prostu do hektara, tak jak w mechanizmie wsparcia krajowego w oparciu o de minimis.

Świętokrzyska Izba zwraca uwagę, że powtarza się sytuacja z lat ubiegłych. Podmioty skupujące oferują bardzo niskie ceny producentom owoców miękkich, wykorzystując ich brak zorganizowania. 

"Uważamy, że w dalszym ciągu powinny być kontynuowane prace przez MRiRW z handlowcami i przetwórcami w sprawie obligatoryjnego obowiązku zawierania umów, w których byłyby takie elementy, jak ilość, jakość, termin dostawy i warunki cenowe. Niezawarcie przez zakłady przetwórcze umów kontraktacyjnych z producentami powinno skutkować brakiem wsparcia i korzystania z funduszy unijnych" – wskazuje ŚIR.

Warto dodać, że minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystąpił w ostatnich dniach do prezesa Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji o podjęcie stosownych działań mających na celu zbadanie, czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup wiśni nie naruszają zasad konkurencji.

"Z zaprezentowanych przez producentów informacji wynika, że niektóre zakłady przetwórcze skupujące wiśnie mogą stosować porozumienia ograniczające konkurencję, które polegają na ustalaniu zaniżonych cen skupu (tzw. zmowy cenowe)" – podał w komunikacie resort.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Rolnicy: kto może, niech sprzedaje stada i ratuje, co się da

ASF, 2. ognisko ASF u świń, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, świnie, GIW, Kujawsko-Pomorskie, Czapelki, powiat świecki, bioasekuracja
Hodowla

2. ognisko ASF u świń. Tym razem w woj. kujawsko-pomorskim

ubój pastwiskowy, bydło, dobrostan zwierząt, Stefan Krajewski, MRiRW, hodowla bydła, ubój zwierząt, weterynaria
Hodowla

Ubój pastwiskowy. Nowe przepisy wchodzą w życie już 6 lipca

Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny, WNI, ARiMR, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy, bydło, trzoda chlewna, drób
Hodowla

Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny. Będzie prostsza procedura