Zbiory rzepaku najbardziej zaawansowane są na południu Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-08-2017,9:55 Aktualizacja: 03-08-2017,10:12
A A A

W kraju trwa zbiór rzepaku ozimego. Najbardziej zaawansowane są zbiory na południu Polski. Nasiona rzepaku ozimego na ogół spełniają parametry jakościowe - poinformował resort rolnictwa.

Przy prognozowanych, wysokich plonach, przekraczających 3 t/ha, tegoroczne zbiory rzepaku mogą zwiększyć się o ok. 1/5 w porównaniu z 2016 r. - do 2,7 mln ton. W ubiegłym roku średnie plony, z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w czasie wegetacji, wyniosły 2,68 t/ha. Zeszłoroczne zbiory rzepaku w Polsce oszacowano na 2,2 mln ton.

rzepak, kombajn, zbiór, Sahryń

Zbiór rzepaku rozpoczęty

W gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu (powiat hrubieszowski) rozpoczęto zbiór rzepaku ozimego uprawianego po raz pierwszy w technologii bezorkowej. Plony są przyzwoite, bo po pierwszym dniu koszenia rolnik zebrał 4 t/ha. W poprzednich...

- Należy jednak zaznaczyć, że zmienna pogoda i pojawiające się w czasie żniw gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą niekorzystnie wpłynąć na tegoroczne zbiory - powiedział Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), w tym roku rzepak posiano na powierzchni ok. 880 tys. ha, czyli o ponad 50 tys. ha większym niż w ubiegłym roku. O wzroście zasiewów zdecydowały m.in. wyższe ubiegłoroczne ceny skupu rzepaku i łatwość zbytu, w związku z wysokim popytem na olej rzepakowy.

Obecnie firmy skupują rzepak w cenie 1510-1600 zł/t. Eksperci przewidują, że do końca 2020 r. stawki będą wykazywały tendencję rosnącą, z uwagi na spodziewany dalszy wzrost popytu na olej rzepakowy w sektorze biopaliw.

Mniejsza krajowa podaż rzepaku w sezonie 2016/2017 przełożyła się na spadek eksportu. IERiGŻ szacuje, że wywóz ziarna w ostatnim sezonie wyniósł 260 tys. ton, czyli ponad trzykrotnie mniej niż w 2015/2016. Tegoroczne większe zbiory mogą spowodować wzrost eksportu rzepaku o ok. 35 proc. do 350 tys. ton.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij