Opady poprawiły wilgotność gleby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
24-10-2015,17:40 Aktualizacja: 26-10-2015,21:56
A A A

Ostatnie deszcze korzystnie wpływają na wegetację rzepaku ozimego i zbóż ozimych. Ocieplenie przyspieszyło wzrost roślin.

W większości rejonów kraju siewy rzepaku odbywały się w tym roku w bardzo trudnych warunkach. Część rolników opóźniła siewy czekając na opady.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która strategia była lepsza: czy uprawa gleby nocą, aby ochronić resztki wilgoci i siew rano w terminie optymalnym czy siew przy lepszej wilgotności gleby, ale we wrześniu.

Wilgotność gleby poprawiła się dopiero po wrześniowych opadach. Dlatego siewy zbóż ozimych odbywały się w znaczniej lepszych warunkach niż rzepaku.

Kończ siewy rzepaku. Czas goni

Mijają optymalne terminy siewu rzepaku ozimego na południowym zachodzie i zachodzie kraju. Na wschodzie minęły dwa tygodnie wcześniej. Dopuszczalne opóźnienie wynosi 10-15 dni. Opóźnianie siewu rzepaku powoduje skrócenie okresu...

Początek października przyniósł ochłodzenie i spowolnienie wzrostu roślin. Ocieplenie, które trwa od kilku dni pobudziło rośliny do wzrostu. Rośliny rzepaku z siewów terminowych są bardzo zróżnicowanej wielkości, a z siewów opóźnionych są wyrównane, ale niedostatecznie rozwinięte.

Jeśli jesień będzie długa i ciepła, to w stanie w znacznym stopniu nadrobić opóźnienia. Jednak gdy będzie to tylko krótkotrwała poprawa pogody, to mogą tego nie zdążyć, a wtedy z przezimowaniem może być nieciekawie.

Dobrze, że wciąż pada, bo naszym glebom potrzebne jest odbudowanie zapasów wilgoci po tym bardzo suchym roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu