Nie będzie dopłat do konopi odmiany Rajan

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2023,12:30 Aktualizacja: 25-01-2023,12:34
A A A

Od roku 2023 uprawa konopi odmiany Rajan nie kwalifikuje się do płatności bezpośrednich, a także do płatności obszarowych w ramach II filaru (objętych Planem Strategicznym WPR na lata 2023-2027 i PROW 2014-2020) - poinformował resort rolnictwa. 13 stycznia powiadomienie wysłano do Komisji Europejskiej.

Rajan to polska odmiana włóknistych konopi jednopiennych, wyhodowana w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Charakteryzuje się wysoką produkcją biomasy. Odmiana jest wpisana do katalogu odmian roślin uprawnych UE.

uprawa konopi, konopie odmiany Finola, tetrahydrokanabinol , zawartość THC

Płatności do konopi włóknistych. Co się zmieni?

Od 2023 roku do wsparcia będą kwalifikowały się wszystkie odmiany konopi o zawartości do 0,3 proc. THC, w tym także konopie odmiany Finola - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Wsparcie będzie też przyznawane do powierzchni uprawy nie większej...

Natomiast odmiana Finola ponownie kwalifikuje się do dopłat. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych odmian konopi włóknistych, od ponad dekady wykorzystywana komercyjnie do produkcji suszu i wielu innych produktów. Od 2021 r. nie przysługiwały płatności do jej uprawy z powodu zbyt dużej zawartość THC (substancji halucogennej). UE dopuszczała uprawy o zawartości do 0,2 proc. THC .

Jednocześnie MRiRW poinformowało, że w unijnym rozporządzeniu zwiększony został maksymalny poziom THC z 0,2 proc. do 0,3 proc. Od 2023 r. wszystkie odmiany konopi, w tym Finola, o zawartości do 0,3 proc. THC będą kwalifikowały się do wsparcia.

W 2020 roku w Polsce uprawiano ponad 3 tys. ha konopi. Choć areał upraw tej rośliny rośnie, to nadal jest ona marginalna.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu