Nasiona rzepaku są złej jakości. Szczególnie na północy kraju

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2017,14:00 Aktualizacja: 18-08-2017,12:14
A A A

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju (PSPO) reprezentujące prawie 90 proc. krajowych mocy przerobowych nasion rzepaku zwraca uwagę na coraz większe problemy z ich z jakością.

Kłopoty - zgłaszane przez rolników z całej Polski - wynikają przede wszystkim z przedłużonych zbiorów spowodowanych niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz związanej z intensywnymi opadami zwiększonej wilgotności surowca przy jednocześnie utrzymującej się wysokiej temperaturze powietrza.

siewnik, rzepak, ciągnik, siewnik

Przygotowanie do siewu rzepaku ozimego

Właściwa i staranna agrotechnika może jednak w znaczącym stopniu przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa uprawy rzepaku i wzrostu jej opłacalności. Rzepak ozimy wymaga gleb żyznych, o wysokiej kulturze, zasobnych w próchnicę i o...

"Spowodowało to intensyfikację w stosunku do normalnego przebiegu żniw zjawiska porastania rzepaku w łuszczynach związanego ze wzbudzeniem nasion do kiełkowania, jak również zwiększenie prawdopodobieństwa porażenia pleśnią. Zjawiska te są najbardziej widoczne w Polsce północnej" - alarmuje PSPO.

Stowarzyszenie apeluje do rolników o jak najszybsze - w miarę technicznych i pogodowych możliwości - zebranie pozostałego jeszcze na polach rzepaku oraz zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania nasion.

W przypadku braku odpowiedniej infrastruktury zapewniającej nasionom optymalne warunki magazynowania,gospodarze powinni jak najszybciej wysłać zebrany rzepak do przerobu. Zbyt długie składowanie nasion w nieodpowiednich warunkach może sprawić, że utracą parametry technologiczne.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj