MRiRW: od 7 maja uprawa, skup maku i konopi włóknistych będą łatwiejsze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
02-05-2022,9:05 Aktualizacja: 02-05-2022,8:58
A A A

Zniesienie corocznych rejonizacji uprawy maku i konopi włóknistych oraz zezwoleń na ich uprawę zaczną obowiązywać od 7 maja - informuje resort rolnictwa. Dodano, że ułatwienia dotyczą także skupu maku i konopi włóknistych.

Ministerstwo wyjaśniło, że nowe przepisy m.in. przeniosą obowiązek monitorowania upraw maku i konopi włóknistych z wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Nowe przepisy wprowadzą też rejestr podmiotów, które uprawiają lub skupują mak lub konopie włókniste, który będzie prowadzony przez dyrektorów oddziałów terenowych KOWR. Producenci maku lub konopi włóknistych i podmiotów skupujących mają też znacznie szybciej być wpisywani do odpowiednich rejestrów, zamiast oczekiwać na zezwolenie na uprawę.

konopie włókniste, ziele konopi, ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii

Uprawa konopi na cele medyczne. Kto dostał "zielone światło"?

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 24 marca 2022 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Ustawa zmienia definicję konopi włóknistej i definicję ziela konopi innych...

Przepisy zakładają też zniesienie obowiązku uzyskiwania corocznego zezwolenia na uprawę, a także corocznej rejonizacji uprawy maku i konopi włóknistych w drodze uchwał sejmików województw.

Rozwiązania, jakie zaczną obowiązywać od 7 maja rozszerzą też listę potrzeb i celów, na jakie mogą być uprawiane konopie włókniste. Ministerstwo tłumaczy, że uprawa będzie mogła być prowadzona na potrzeby włókiennicze, chemiczne, celulozowo-papiernicze, kosmetyczne, farmaceutyczne, energetyczne, nasiennictwa i naukowo-badawcze, w celu hodowli odmian konopi włóknistych, rekultywacji i remediacji gruntów, na cele spożywcze, weterynaryjne, paszowe, pszczelarskie, nawozowe i izolacyjne, na potrzeby produkcji materiałów kompozytowych, materiałów budowlanych i naturalnych środków ochrony roślin). Ponadto w określonych przypadkach, wprowadza się możliwość uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych na potrzeby własne.

Zmieni się też definicja konopi włóknistych przez podniesienie dopuszczalnej zawartości THC i THCA do 0,3 proc. w przeliczeniu na suchą masę.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu