Czasowe zezwolenie na neonikotynoidy w rzepaku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2019,13:05 Aktualizacja: 23-05-2019,13:11
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podpisał czasowe zezwolenie dotyczące stosowania dwóch zapraw opierających się m.in. na jednej substancji czynnej z grupy neonikotynoidów - Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS.

Zezwolenie zostało podpisane na podstawie art. 53 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzenia do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG oraz art. 7 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin.

chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik, rzepak ozimy, szkodniki łuszczynowe, IOR-PIB, pyretroidy, neonikotynoidy,

Chowacz podobnik miejscami daje się we znaki

Według „Platformy Sygnalizacji Agrofagów” Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu w kilku regionach kraju na plantacjach rzepaku ozimego występuje chowacz podobnik.    W niektórych lokalizacjach przekroczył już...

Zaprawa Modesto 480 FS uzyskała zezwolenie na okres od 20 maja do 17 września. Ma ona za zadanie zwalczać chowacza galasówka i miniarkę kapuściankę w uprawie rzepaku ozimego - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Te same szkodniki zwalcza też druga zaprawa: Cruiser OSR 322 FS. Ten środek uzyskał z kolei czasowe zezwolenie na czas od 1 czerwca do 28 września.

Co ważne, po terminach końca czasowego zezwolenia, preparaty nie mogą pozostać w obrocie, ani nie mogą być stosowane, jak również nie mogą pozostać w obrocie i być wysiewane nasiona rzepaku nimi zaprawione.

Zaprawy mogą być nanoszone tylko za pomocą profesjonalnego sprzętu do zaprawiania i co ważne zgodnie z systemem ESTA, który ma zapewnić jakość na całym etapie produkcji, od dostawy nasion do zakładu aż po ich dystrybucję.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu