Ziemniaki pod lupą inspektorów. Stonka atakuje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2022,9:10 Aktualizacja: 12-07-2022,9:12
A A A

W okresie wakacyjnym inspektorzy ochrony roślin i nasiennictwa mają sporo pracy. Przeprowadzają m.in.  kwalifikację polowych upraw.

Pracownicy tucholskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie) zajmują się intensywnie tamtejszym "zagłębiem ziemniaczanym".

bulwy, ziemniak

Odmiany skrobiowe ziemniaka 2022

Na listach odmian skrobiowych ziemniaka zalecanych do uprawy w tym roku znalazło się 11 odmian. Najczęściej polecane są odmiany: Kuba, Kuras i Zuzanna (w 4 województwach). Listy opracowane są dla województw: kujawsko-pomorskiego (7...

Tylko w tym roku miejscowi plantatorzy zgłosili bowiem do oceny 101 plantacji sadzeniaków ziemniaka na powierzchni 287 ha.

"Inspektorzy oceniają stan zdrowotności upraw i stopień porażenia przez choroby i szkodniki, w szczególności te, które mają decydujący wpływ na ostateczny wynik kwalifikacji. W bieżącym roku uprawy ziemniaka są w znacznym stopniu opanowane przez stonkę ziemniaczaną i mszyce, które na plantacjach nasiennych są szczególnym zagrożeniem, ponieważ są wektorami wielu chorób wirusowych" - informuje bydgoski WIORiN.

Wskazuje też na "zagonową technologię uprawy", wdrażaną w tym roku na polach Hodowli Ziemniaka w Zamartym.
"Ten sposób uprawy ziemniaków pozwala zoptymalizować koszty uprawy i zwiększyć plon z jednostki powierzchni" – przekonuje Inspektorat.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu