Wzmożone kontrole oznakowania ziemniaków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2022,9:20 Aktualizacja: 24-10-2022,9:29
A A A

Obowiązek uzyskania wpisu do urzędowego rejestru dotyczy rolników, którzy uprawiają ziemniaki na powierzchni powyżej 1,5 hektara nawet w przypadku, gdy nie wyprowadzają bulw poza gospodarstwo - przypominają inspektorzy ochrony roślin i nasiennictwa.

Jesienny czas zbioru ziemniaków zbiega się z reguły z okresem zwiększonego zainteresowania ich zakupem przez konsumentów w sklepach detalicznych, na targowiskach i giełdach hurtowych.

ziemniaki, uprawa ziemniaka

Bakterioza w ziemniakach. PIORiN o aktualnej sytuacji

Pomimo znacznej liczby wykryć bakteriozy pierścieniowej ziemniaka w naszym kraju, na przestrzeni ostatnich 10 lat odsetek partii porażonych w stosunku do prób przebadanych uległ dużemu obniżeniu – wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony...

W związku z tym pracownicy m.in. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy przeprowadzają wzmożone kontrole ukierunkowane na prawidłowe oznakowanie bulw ziemniaków, m.in. w punktach sprzedaży detalicznej.

"Prawidłowe oznakowanie ziemniaków powinno zawierać numer wpisu do rejestru podmiotów profesjonalnych producenta, który je uprawiał albo podmiotów, które je następnie przemieszczały, magazynowały, sortowały lub pakowały" - wskazuje bydgoski WIORiN.

Jak dodaje, oznakowanie powinno być umieszczone w sposób trwały i widoczny na każdym opakowaniu jednostkowym (worek, skrzynka) lub - jeśli bulwy ziemniaków przemieszczane są luzem - na przewożących je środkach transportu oraz na towarzyszącym im dokumencie handlowym.

Jednocześnie inspektorzy realizują kampanie informacyjne dla rolników dotyczące spełnienia obowiązku wpisu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych (URPP), prowadzonego przez poszczególnych wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa.

"Podczas spotkań z producentami wskazują, że z obowiązku uzyskania ww. wpisu nie są zwolnione podmioty, które uprawiają ziemniaki na powierzchni powyżej 1,50 hektara - nawet w przypadku gdy nie wyprowadzają bulw poza gospodarstwo" - czytamy w komunikacie bydgoskiej placówki.

Jej pracownicy przypominają, że Polska znajduje się w czołówce producentów ziemniaka wśród krajów Unii Europejskiej, a w województwie kujawsko-pomorskim jest więcej niż 60 proc. wszystkich wpisanych do URPP podmiotów.

Według stanu na 1 października w rejestrze prowadzonym przez kujawsko-pomorskiego wojewódzkiego inspektora widniało ponad 2200 producentów ziemniaków konsumpcyjnych.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu