Uwaga! Chwościk buraka - już tu jest

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
30-06-2018,15:05 Aktualizacja: 31-07-2018,8:24
A A A

Na jednej z plantacji buraków cukrowych zlokalizowanych w Sahryniu (powiat hrubieszowski) na Zamojszczyźnie zaobserwowano w tym tygodniu pierwsze objawy wystąpienia chwościka buraka (Cercospora beticola). Niezwłocznie po ich stwierdzeniu wieczorem wykonano oprysk fungicydowy.

Panująca jeszcze do niedawna wysoka temperatura wraz z bardzo dużą wilgotnością powietrza stworzyły idealne warunki do wystąpienia tej choroby. Jej objawy pojawiają się w pierwszej kolejności na najstarszych liściach. Są nimi małe, okrągłe brunatne plamki otoczone brunatno-czerwoną lub czerwoną obwódką. Z czasem porażane są także młodsze liście.

Zgodnie z metodyką integrowanej ochrony buraka cukrowego zabieg ochronny należy wykonać, gdy pierwsze plamy spowodowane przez chwościka buraka stwierdzi się: do 5 sierpnia - nie więcej niż na 5 proc. roślin, między 5 a 15 sierpnia - na około 15 proc. roślin, a od 15 sierpnia do pierwszej dekady września - na 45 proc. roślin.

Podczas stosowania fungicydów do zwalczania chwościka buraka należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń dotyczących dawki preparatu oraz maksymalnej liczby oprysków w sezonie wegetacyjnym. Środki trzeba stosować w rotacji z fungicydami należącymi do grup chemicznych o odmiennym mechanizmie działania.

Po zabiegu należy natychmiast odnotować ten fakt w ewidencji zabiegów ochrony roślin, którą ma obowiązek prowadzić każdy rolnik.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj