Szarek komośnik nadal żeruje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
28-05-2019,15:00 Aktualizacja: 28-05-2019,15:06
A A A

Rolnicy z Zamojszczyzny alarmują, że szarek komośnik wciąż żeruje na plantacjach buraka cukrowego. W 2018 roku o tej porze zakończył już żerowanie. Oznacza to, że trzeba być czujnym i natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów wykonać zabieg zwalczania tego groźnego szkodnika.

Dzięki opadom i wysokiej temperaturze rośliny są coraz starsze i coraz większe, a dzięki temu odporniejsze na żerowanie szkodnika. Mimo to szarek komośnik może jeszcze wyrządzić poważne straty.

Będąc ostatnio na jednej z plantacji buraka cukrowego w Sahryniu udało mi się znaleźć żywego owada. Obecnie do zwalczania szarka komośnika można stosować 3 insektycydy: Cyperkill Max 500 EC, Karate Zeon 050 CS oraz Proteus 110 OD. Zabieg należy wykonać nocą, gdy owad żeruje.

siewka buraka, glebe, rola

Szarek komośnik już atakuje!

Rolnicy z Zamojszczyzny informują, że szarek komośnik rozpoczął żerowanie. Niestety, mam też informację, że zdążył już nawet całkowicie zniszczyć co najmniej jedną kilkuhektarową plantację buraka cukrowego. Spóźnienie się z zabiegiem tylko o...

Jeden z rolników twierdzi, że ochronił swoją plantację położoną bezpośrednio przy zeszłorocznej dzięki posadzeniu pomiędzy nimi kilkunastu rzędów ziemniaków.

Docierają do mnie informacje o tym, że szkodnik wystąpił w tym roku w okolicy Żyradowa koło Warszawy oraz Ciechanowa. Jego tempo rozprzestrzeniania się na zachód i na północ jest więc dużo szybsze niż się spodziewano.

Fakty te potwierdzają obserwacje, że szkodnik ten może latać, bo jak w inny sposób można wytłumaczyć tak szybkie przemieszczanie się go na nowe obszary z południowego wschodu kraju?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu