Siej buraki cukrowe w ogrzaną glebę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Dr inż. Arkadiusz Artyszak | redakcja@agropolska.pl
24-03-2015,9:25 Aktualizacja: 24-04-2015,9:36
A A A

Zbliżające się ocieplenie sprzyja siewom buraków cukrowych. Problem stanowić może susza glebowa.

Buraki cukrowe należy siać wcześnie, jednak nie za wcześnie. Niektórzy rolnicy na Dolnym Śląsku wysiali buraki już w pierwszej dekadzie marca. Czas pokaże, czy była to słuszna decyzja.

Każde pole należy traktować indywidualnie, a wyznacznikiem terminu siewu powinna być temperatura gleby na głębokości 5 cm. Musi ona wynosić co najmniej 6°C. Na wielu polach w ostatnich dniach nie osiągała takiej wartości.

Siew w niedostatecznie ogrzaną glebą skutkuje wydłużeniem kiełkowania, większym ryzykiem porażenia przez patogeny powodujące zgorzel, a to przekłada się na nierównomierność wschodów. Nierównomierne wschody skutkują dużym zróżnicowaniem wielkości korzeni i większymi stratami podczas zbioru.

Zbyt wczesny siew sprzyja także wytwarzaniu pośpiechów, na skutek przejścia procesu jarowizacji. Należy też pamiętać, że buraki są najbardziej wrażliwe na uszkodzenie przez przymrozki w fazie kiełkowania i fazie liścieni. Rośliny giną już w temperaturze -3°C. Gdy są starsze, dobrze znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet do -8°C.  

W mniej ogrzaną glebę można wysiewać nasiona pobudzone buraków. W takich nasionach w laboratorium zapoczątkowuje się proces kiełkowania, a później, w odpowiednim momencie - zatrzymuje go. Następnie nasiona są otoczkowane i suszone.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu