Rozpoczęły się siewy buraka cukrowego. Uwaga na przymrozki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2020,9:30 Aktualizacja: 20-03-2020,13:43
A A A
Mając w pamięci powtarzające się w ubiegłych latach problemy ze wschodami, część plantatorów wykorzystała sprzyjające uwilgotnienie gleby i wcześnie rozpoczęła siew buraków – informuje Sudzucker Polska. 
 
Należy jednak pamiętać, że decydujący wpływ na kiełkowanie nasion ma także temperatura gleby. Na głębokości 10 cm powinna ona wynosić co najmniej 5oC. Zbyt zimna gleba wydłuża wschody roślin oraz sprzyja porażeniu siewek przez patogeny, co utrudnia uzyskanie właściwej obsady - przestrzega koncern. 
 
buraki, rośliny

Dziesiątka najlepiej plonujących odmian buraka cukrowego w 2019 roku

Eliska KWS, Wojownik i Traper to najlepsze pod względem plonu biologicznego i technologicznego cukru odmiany buraka cukrowego biorące udział w badaniach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego prowadzonego przez COBORU w 2019 r. Plon korzeni...
W czasie siewu nasiona powinny zostać umieszczone na głębokości 2-3 cm i być odpowiednio dociśnięte do gleby, by umożliwić podsiąkanie wody. Istotne jest też uważne śledzenie prognozy pogody. Intensywne opady deszczu mogą powodować zaskorupienie gleby, a przymrozki występujące w czasie wschodów mogą uszkodzić siewki i prowadzić do większej liczby pośpiechów.
 
W najbliższych dniach synoptycy zapowiadają spadek temperatury w ciągu dnia, a w nocy mają występować przygruntowe przymrozki. Już dzisiejszej nocy z czwartku na piątek, spadku temperatury do - 2oC (przy gruncie do -3oC) mogą spodziewać się rolnicy z Podlasia, woj. warmińsko-mazurskiego oraz z woj. mazowieckiego. Z piątku na sobotę obszar ten może powiększyć się o województwo pomorskie, a spadki temperatury mogą wynieść odpowiednio do -3 oraz do -4oC. 
 
Natomiast w nocy z soboty na niedzielę nocne przymrozki mogą dotknąć już całego kraju i wynieść nawet do -4oC, a przy gruncie do -6oC. W ciągu kolejnych nocy przyszłego tygodnia również przewiduje się temperaturę ujemną. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement