Rekord produkcji cukru pobity. Ale kampania była bardzo trudna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2018,9:30 Aktualizacja: 25-01-2018,9:52
A A A

Krajowa Spółka Cukrowa w kampanii 2017/2018, w swoich siedmiu cukrowniach, skupiła od plantatorów ponad 6 mln ton buraków cukrowych i wyprodukowała ponad 900 tys. ton cukru - poinformowała Sandra Malinowska, rzeczniczka firmy.

Kampania 2017/2018 w KSC rozpoczęła się w pierwszej dekadzie września 2017 roku w Cukrowni w Nakle n. Notecią i Krasnymstawie, a zakończyła w trzeciej dekadzie stycznia 2018 roku w Cukrowni Kruszwica. Była w siedmiu oddziałach spółki, w cukrowniach: Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice. Średni czas trwania kampanii wyniósł 110 dni.

gleba, kombajn, buraki, zbiór

Odmiany buraka cukrowego: nowości 2018

Krajowy rejestr odmian wzbogaci się o siedemnaście nowych odmian buraka cukrowego. Zdecydowana większość z nich reprezentuje typ normalny. Tylko dwie to odmiany typu normalnego do normalno-cukrowego a jedna normalnego do normalno-plennego. Z...

We wszystkich siedmiu cukrowniach spółka skupiła ponad 6 mln ton buraków cukrowych i wyprodukowała, po raz pierwszy w historii KSC, ponad 900 tys. ton cukru. Najwyższy średni plon uzyskano w Cukrowni Kruszwica - 73 t/ha, plony powyżej 70 ton z ha osiągnęły również cukrownie Dobrzelin i Nakło.

Średnia polaryzacja (zawartość cukru w buraku) wyniosła ok 16,1 proc. i była niższa niż rok wcześniej. W 2017 roku buraki cukrowe pod potrzeby KSC uprawiane były na areale ok. 96 tys. ha, uprawiało je ok. 15.800 plantatorów.

"Kampania 2017/2018 zapisze się w historii jako jedna z trudniejszych pod względem pogodowym. Intensywne i obfite opady deszczu od września do grudnia, spowodowały wiele utrudnień w zbiorze i zwózce surowca do cukrowni. Ogromne zaangażowanie plantatorów, firm świadczących obsługę dostaw oraz pracowników służb surowcowych mimo bardzo trudnych warunków pogodowych pozwoliło na dostawy surowca w ilościach niezbędnych do przerobu zgodnego z zakładanymi przed kampanią planami produkcyjnymi" - czytamy w komunikacie Spółki.

produkcja cukru, ceny cukru, uprawa buraka cukrowego, ksc, henryk wnorowski

Produkcja cukru w Polsce może być opłacalna

W 2017 roku ceny cukru na światowych rynkach spadły o jedną piątą. W Polsce tymczasem w górę idzie zarówno areał upraw buraków cukrowych i produkcja surowca. Miniony rok był bardzo trudny dla producentów buraków...

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej cała powierzchnia uprawy buraków w Polsce wyniosła w ub.r. 226 tys. ha, a plony z 2017 r. są przewidywane na poziomie ok. 650 dt/ha. W związku z tym szacuje się, że zbiory mogły przekroczyć 14,5 mln ton, a produkcja cukru może być na poziomie ok. 2,1 mln ton.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. powstała w 2002 roku, jest największym w Polsce i ósmym, co do wielkości, producentem cukru w Europie. Udział KSC w krajowym rynku cukru wynosi blisko 40 proc.

W Polsce działają jeszcze trzy inne koncerny niemieckie firmy: Pfeifer&Langen Polska S.A., Nordzucker Polska oraz Suedzucker Polska.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu