Przykryć pryzmy z burakami, aby nie zamokły i nie zmarzły

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
11-10-2015,19:00 Aktualizacja: 11-10-2015,20:49
A A A

W ostatnich dniach temperatura powietrza nie przekracza kilku stopni i tak ma być przez kilkanaście najbliższych dni. W takiej sytuacji celowe jest przykrycie pryzm z korzeniami buraków cukrowych. Nigdy tak wcześnie nie trzeba było tego robić.

Zaleca się okrycie pryzm agrowłókniną, gdy temperatura przez kilka dni jest niższa niż 10°C, a tak się dzieje od kilku dni. Agrowłóknina pozwala na swobodną wymianę gazową pomiędzy pryzmą a otoczeniem. Chroni buraki nie tylko przed ujemną temperaturą (do –5°C), ale także przed opadami deszczu i śniegu. Warto pamiętać, że trzeba okrywać jedynie suchy surowiec. Nie wolno okrywać korzeni po opadach deszczu, śniegu lub wystąpieniu przymrozku. Okrywa musi być solidnie umocowana, aby nie została zerwana przez silny wiatr.

Obawiam się tylko, że ze względu na niskie skupu buraków w tym roku wielu rolnikom nie będzie się chciało okrywać pryzm.

Gdyby chłód ustąpił a temperatura wzrosła, wówczas konieczne jest odkrycie pryzm, aby nie dopuścić do samozagrzania się surowca, a tym samym dużych strat masy i cukru.      

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement