Produkcja cukru w Polsce może być opłacalna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2018,12:10 Aktualizacja: 18-01-2018,12:25
A A A

W 2017 roku ceny cukru na światowych rynkach spadły o jedną piątą. W Polsce tymczasem w górę idzie zarówno areał upraw buraków cukrowych i produkcja surowca.

Miniony rok był bardzo trudny dla producentów buraków cukrowych i cukrowni. Eksperci prognozują, że teraz nadal nie będzie łatwo w tym sektorze, ale perspektywy na dalszą przyszłość są już bardziej optymistyczne.

ksc, krajowa spółka cukrowa, Henryk Wnorowski, andrzej jaworski, produkcja cukru

KSC ogłosiła kolejny konkurs na prezesa i członków zarządu

Trwa postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska członków zarządu Krajowej Spółki Cukrowej. Nie oznacza to jednak, że znowu zmienią się jej włodarze. Zmiany na fotelu prezesa wciąż w zdecydowanej większości (80 proc.) państwowego...

- W nowych warunkach, z minimalną ingerencją w rynek, będziemy funkcjonowali coraz lepiej. Produkcja będzie wzrastać, szczególnie, że plantatorzy są zainteresowani zwiększaniem upraw - mówi na antenie Polskiego Radia prof. Henryk Wnorowski, prezes Krajowej Spółki Cukrowej.

Z analiz znawców rynku wynika, że na świecie będzie raczej nadpodaż cukru, a nie jego niedobór. A ceny surowca spadają. Szef KSC wyjaśnia, że specyfika rynku polega na jego zorganizowaniu, czyli funkcjonowaniu dwóch giełd. Dla polskich producentów najważniejsza jest ta w Londynie, na której handluje się białym cukrem.

- I tu mamy sytuację opisaną w podręcznikach ekonomii dla studentów. Jeśli zaakceptujesz ceny rynkowe, to sprzedaż wszystko, jeśli ich nie zaakceptujesz, to niczego nie sprzedasz. Dlatego naszą rolą jest zmieszczenie się w warunkach określonych przez giełdę w Londynie - mówi Wnorowski.

Nie ukrywa, że jest to zadanie trudne, ale przy obniżeniu kosztów produkcji, uprawa buraków cukrowych i wytwórczość cukru może być w Polsce opłacalna. W kampanii 2016/2017 wyprodukowano ponad 2 mln ton surowca, czyli o 620 tys. ton więcej niż w sezon wcześniej. Teraz wyniki mają być jeszcze wyższe.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

źródło: Polskie Radio

Poleć
Udostępnij