Prezes Krajowej Grupy Spożywczej: w tym roku liczymy na około milion ton wyprodukowanego cukru

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Gabriela Bogaczyk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2023,13:30 Aktualizacja: 28-06-2023,13:35
A A A

Krajowa Grupa Spożywcza zakontraktowała w tym roku ok. 120 tys. hektarów buraka cukrowego, co powinno przełożyć się w efekcie końcowym na około milion ton wyprodukowanego cukru - powiedział w środę w Ulhówku (Lubelskie) prezes KGS Marek Zagórski.

Minister rolnictwa Robert Telus skierował list do uczestników obchodów Dni Pola 2023 „Cukrowni Werbkowice” organizowanych w Ulhówku przez Krajową Grupę Spożywczą. Podkreślił, że spółka ma kluczowe znaczenie jako producent żywności w naszym kraju i strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Buraki najbardziej rentowną uprawą?

Zdaniem ministra Cukrownia Werbkowice jest jednym z najważniejszych zakładów w południowo-wschodniej Polsce o długoletniej historii.

kgs, krajowa grupa spożywcza, plantatorzy, burak cukrowy, cena

46,5 euro za buraki w Krajowej Grupie Spożywczej

19 czerwca odbyło się spotkanie negocjacyjne, podczas którego Zarząd Krajowej Grupy Spożywczej S.A. uzgodnił z działającą przy spółce Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego najważniejsza kwestię. Chodzi oczywiście o...

„Pierwsza kampania cukrownicza miała miejsce w 1963 roku. Przez lata cukrownia ulegała zmianom, zmieniała się technologia produkcji, sposób dostarczania do przedsiębiorstwa surowców. Dzisiaj to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej dynamicznych zakładów produkujących cukier w Polsce” – stwierdził Telus.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka podziękował w liście za ogromny wysiłek ludziom pracującym na roli.

„Chylę czoła przed ich ciężką pracą, z której owoców wszyscy korzystamy. Rolnictwo to istotny filar gospodarki naszego województwa” – dodał wojewoda.

Prezes Krajowej Grupy Spożywczej Marek Zagórski w rozmowie z mediami ocenił, że opłacalność produkcji buraka cukrowego w Polsce jest bardzo dobra.

„Jest to chyba najbardziej rentowna uprawa w tej chwili ze wszystkich” – stwierdził.

Dodatkowa premia dla plantatorów

Podkreślił, że 2023 rok jest rekordowy dla spółki, bo zakontraktowała ok. 120 tys. hektarów buraka cukrowego. „Co przełoży się na ponad 7 mln ton buraków, a to powinno się przełożyć w efekcie końcowym na około milion ton wyprodukowanego cukru” – zapowiedział prezes.

Zagórski dodał również, że w tym roku cena wyjściowa za tonę buraka cukrowego będzie wynosić 45 euro, a w przyszłym roku będzie to 46,5 euro za tonę.

kampania cukrownicza w KGS, Krajowa Grupa Spożywcza, uprawa buraka cukrowego

KGS podsumowała kampanię. Ile cukru wyprodukowano?

Zakończyła się kampania cukrownicza w Krajowej Grupie Spożywczej. Zakłady należące do firmy wyprodukowały ponad 917 tys. ton cukru - poinformowała KGS. Kampania trwała średnio 114 dni i w porównaniu do poprzedniego roku była dłuższa o 9....

„Za poprzedni rok - zgodnie z zapisami porozumienia branżowego - wypłacimy dodatkową premię plantatorom za tzw. cenę cukru. I to będzie co najmniej 10 euro, z czego co najmniej 8 euro wypłacimy dużo wcześniej niż zwykle, na przełomie sierpnia i września” – przekazał prezes Krajowej Grupy Spożywczej.

Ok. 917 tys. ton cukru wyprodukowały w kampanii cukrowniczej 2022/2023 cukrownie należące do KGS. Spółka jest największym producentem cukru w Polsce, jej udział w rynku stanowi ok. 40 proc. Należą do niej cukrownie: Malbork, Dobrzelin, Nakło, Kluczewo, Kruszwica, Werbkowice i Krasnystaw. Spółka posiada ponadto cukrownię w Mołdawii.

Krajowa Grupa Spożywcza to największa państwowa spółka zajmująca się produkcją, przechowywaniem i sprzedażą żywności. Powstała z przekształcenia w kwietniu zeszłego roku Krajowej Spółki Cukrowej. Posiada kilkanaście spółek zależnych w segmentach: zbożowo-młynarskim, cukrowym, skrobi ziemniaczanej, owocowo-warzywnym, słodyczy, rolnym, nasiennym.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!