Policz buraki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak
18-04-2014,14:10 Aktualizacja: 13-11-2014,14:15
A A A

Po wschodach buraków cukrowych warto policzyć obsadę roślin. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy nie są one najlepsze, bo pozwala podjąć decyzję o ewentualnych przesiewach.

W przeciętnych warunkach glebowo-klimatycznych wschody buraków rozpoczynają się po dwóch tygodniach od siewu. Można przyjąć, że po czterech tygodniach powinny się one zakończyć. Wtedy można przeprowadzić liczenie.

Przy rozstawie rzędów 45 cm należy liczyć wzeszłe rośliny na odcinku rzędu o długości 22 m. Oczywiście nie można opierać się tylko na jednym pomiarze, ale trzeba ich przeprowadzić kilkanaście i wyliczyć średnią, która informuje, ile tysięcy roślin znajduje się na hektarze.

Na przykład: przeciętna liczba roślin na długości 22 m rzędu wyniosła 90 szt., więc obsada roślin wynosi 90 tys. szt./ha.  Jeśli wschody są bardzo zróżnicowane na poszczególnych fragmentach pola, to powinno się je traktować oddzielnie. Siewki buraków najłatwiej jest liczyć wczesnym rankiem, gdy na liścieniach znajduje się jeszcze rosa, co znacznie ułatwia liczenie.

Tagi:
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement