Plantatorzy chcą minimum 35 euro za tonę buraków cukrowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-01-2022,8:15 Aktualizacja: 03-01-2022,18:27
A A A

Rolnicy zajmujący się uprawą buraka cukrowego określili, ile musi wynosić cena minimalna za surowiec w bieżącym roku oraz inne warunki kontraktacji.

Odbyło się posiedzenie gospodarzy zrzeszonych w związkach plantatorów buraka cukrowego z rejonu kontraktacji Südzucker Polska S.A. Szczegółowo przeanalizowano sytuację na rynku cukru i w sektorze buraka cukrowego, ze szczególnym uwzględnieniem opłacalności uprawy.

zawartość cukru w burakach, zawartość suchej masy w wysłodkach, cukrownie, Lubelska Izba Rolnicza

Ile cukru w burakach? Wyniki z zakładów i laboratoriów się różnią

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej - na wniosek gospodarzy - zlecił i sfinansował wykonanie badań na zawartość cukru w burakach oraz zawartość suchej masy w wysłodkach. Zawartość cukru w burakach ma znaczenie dla ceny skupu surowca, więc przekłada...

"Zostało wypracowane jednolite stanowisko wszystkich związków dotyczące warunków kontraktacji na rok gospodarczy 2022/23. Przedstawiciele plantatorów ustalili, że przyszłoroczna cena musi wynieść minimum 35 euro/t. Ponadto wszystkie elementy zawarte w umowie wpływające na cenę i przychód z uprawy buraków muszą zostać poddane gruntownej zmianie (m.in. wysokość premii za wczesne i późne dostawy, terminy płatności, wysłodki…)" - relacjonuje w swoim serwisie informacyjnym Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.

Negocjacje z producentem cukru w wymienionych kwestiach zaplanowane są na styczeń.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu