P&L podsumowuje sezon buraczany 2020/2021

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
23-01-2021,11:00 Aktualizacja: 23-01-2021,11:10
A A A
Ubiegłoroczny sezon wegetacyjny dla plantatorów buraka cukrowego był bardzo trudny. Na poziom plonów i zawartość cukru bardzo duży wpływ miały warunki atmosferyczne. Ich średnie wartości dla całej grupy wyniosły odpowiednio - 59,3 t/ha oraz 15,2% - wskazuje koncern. 
 
Początkowy okres wegetacji - suchy kwiecień i chłodny maj z licznymi lokalnymi przymrozkami wpłynął na wielu plantacjach na bardzo niewyrównane, piętrowe wschody buraków. Dopiero opady w 2 dekadzie maja stworzyły warunki do częściowego uzupełnienia braków w obsadzie roślin. 
 
buraki cukrowe, kombajn, ciągnik,przyczepa

Pfeifer & Langen Glinojeck S. A. podnosi ceny skupu buraków!

W ostatnim czasie z Polski dopływają informacje o mało korzystnych dla rolników cenach buraków cukrowych kontraktowanych na nadchodzącą kampanię 2017/2018 zaproponowanych przez niemiecki koncern Suedzucker Polska S. A. Konkurencyjna...
Ciepły i z ponad przeciętnymi opadami czerwiec przyspieszył wegetację, która powodowała jednak większy przyrost masy liści niż korzenia, a w wielu rejonach bardzo wczesne i nasilone wystąpienie chwościka buraka.
 
Rozwojowi tej choroby sprzyjał bardzo mokry lipiec i bardzo ciepły okres od początku sierpnia do jesieni włącznie. Na wielu plantacjach pomimo 3 zabiegów fungicydowych były trudności w opanowaniu tej choroby. 
 
W północno-zachodnim rejonie Wielkopolski i na Kujawach w sierpniu wystąpiła susza i wegetacja buraków zaczęła się ponownie dopiero po opadach w wrześniu - nowe odrosty liści spowodowały brak gromadzenia cukru w korzeniach - wskazuje  Pfeifer&Langen. 
 
Wegetacja buraków była zakłócana także przez bardzo duże nasilenie szkodników szczególnie mszycy burakowej oraz skośnika buraczaka, którego zwalczanie jest bardzo trudne z powodu braku zarejestrowanych insektycydów na tego szkodnika. W/w czynniki przełożyły się na mniejsze plony korzeni oraz obniżenie zawartości cukru w korzeniach i w efekcie mniejszą produkcję cukru. 
 
Plantatorzy Pfeifer&Langen S.A. uzyskali średni plon korzeni na poziomie 59,3 t/ha o zawartości cukru 15,2%. Najlepsze wyniki osiągnęli plantatorzy Cukrowni Gostyń - średni plon korzeni 61,7 o zawartości cukru 15,6%. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021