Odmiany buraka cukrowego odporne na żółtaczkę wirusową

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (art) | redakcja@agropolska.pl
12-11-2019,7:55 Aktualizacja: 12-11-2019,7:57
A A A

Jak podał portal liz.pl zakaz stosowania w Unii Europejskiej zapraw neonikotynoidowych spowodował, że w wielu rejonach Europy Zachodniej buraki cukrowe już w wczesnych fazach rozwojowych są narażone na porażenie żółtaczką wirusową, której wektorem (nosicielem) są mszyce. Z informacji podanych w angielskim czasopiśmie Farmes Weekly z sierpnia 2019 wynika,  że w okresie 3-5 lat dostępne będą odmiany odporne na tą chorobę.

W 2014 r. w Anglii rozpoczął się wspólny projekt firm hodowlanych SesVanderhave i MariboHilleshög z wsparciem brytyjskiej organizacji ds. postępu BBRO oraz firmy doradczej Adas, którego celem jest hodowla odmian odpornych na wirusy. Prace hodowlane były utrudnione ponieważ żółtaczkę wirusową powodują różne wirusy (BMYV, BWYV, BYV).

W związku z tym dla każdego wirusa musiał być znaleziony odporny gen i w całym procesie tak zintegrowany, aby chronić buraki przed żółtaczką niezależnie od rodzaju wirusa. Pierwsze doświadczenia przeprowadzone na materiale hodowlanym dały pozytywne rezultaty i dlatego hodowcy są przekonani, że za kilka lat na rynku dostępne będą odporne odmiany.

Źródło: liz.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj