NASK liczy, że projekt wesprze produkcję i przetwórstwo ziemniaków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-08-2022,14:25 Aktualizacja: 31-08-2022,14:26
A A A

Konkurs na system do śledzenia rynku ziemniaka, który został ogłoszony w ramach projektu "Paszportyzacja polskiej żywności", wyłoni rozwiązanie, które zostanie wdrożone przez producentów i przetwórców tych warzyw - poinformował organizator Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Chodzi o ogłoszony przez NASK konkurs "System do śledzenia zdarzeń w produkcji ziemniaka". Skierowany jest do producentów rozwiązań informatycznych wspierających produkcję i przetwórstwo ziemniaka.

ziemniaki, uprawa ziemniaka

Bakterioza w ziemniakach. PIORiN o aktualnej sytuacji

Pomimo znacznej liczby wykryć bakteriozy pierścieniowej ziemniaka w naszym kraju, na przestrzeni ostatnich 10 lat odsetek partii porażonych w stosunku do prób przebadanych uległ dużemu obniżeniu – wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony...

"Celem jednoetapowego konkursu jest wybór najlepszej koncepcji rozwiązania dla śledzenia zdarzeń produkcji rolnej dla rynku ziemniaka i wdrożenie rozwiązania u pięciu podmiotów produkujących i przetwarzających ziemniaki" - wskazano.

Jak podkreślił NASK, informacje o autentyczności pochodzenia, metodach, a także warunkach hodowli zwierząt i uprawy roślin istotnych dla jakości i bezpieczeństwa żywności są coraz częściej poszukiwane przez polskich konsumentów. "Brakuje jednak na rynku systemu, który w sposób kompleksowy i transparentny zbierałby dane i informował o tych wszystkich kwestiach" - wskazano.

Dodano, że w ramach pilotażu projektu "Paszportyzacja polskiej żywności" prowadzone są prace nad stworzeniem ogólnokrajowego systemu informatycznego, zasilanego wiarygodnymi informacjami o pochodzeniu, metodach, a także warunkach hodowli zwierząt i uprawy roślin dla każdego produktu spożywczego dostępnego na rynku.

"Ma to umożliwić prześledzenie łańcucha produkcyjnego i zweryfikować autentyczność produktów. Aktualnie prace koncentrują się na rynku ziemniaka" - poinformowano.

Według NASK zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektowanie "mechanizmu umożliwiającego sprawne i jak najbardziej automatyczne gromadzenie zdarzeń w trakcie produkcji rolnej i przekazywanie informacji do systemu centralnego". W konkursie przewidziano m.in. nagrody finansowe za pierwsze trzy miejsca.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu