KSC wesprze plantatorów w walce ze szkodnikami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-04-2022,9:10 Aktualizacja: 12-04-2022,9:21
A A A

Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej podjął decyzję o wsparciu plantatorów buraków cukrowych w walce z szarkiem komośnikiem - poinformowała spółka. Dodano, że pomoc przewiduje promocyjne ceny na specjalne preparaty.

Szarek komośnik Bothynoderes punctiventris jest w ostatnich latach dużym zagrożeniem dla upraw buraka cukrowego w okresie wiosennym, głównie w rejonie południowo-wschodniej Polski.

Krajowa Spółka Cukrowa, KSC, plantacje buraka cukrowego

1000 złotych premii za hektar

Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej S.A. ustanowił dodatkową premię dla plantatorów buraka cukrowego przy KSC. Za każdy hektar zasiany w sezonie 2022 do końca czerwca wypłacone zostanie 1000 zł netto. Spółka podaje w komunikacie,...

Intensywny żer szkodnika przyczynia się do całkowitego niszczenia części zielonych i zamierania młodych roślin, co prowadzi do zmniejszenia obsady, a w konsekwencji do obniżenia plonu korzeni.

"Ze względu na biologię szkodnika skuteczna ochrona plantacji jest niezwykle trudna, gdyż wychodzenie szarka z miejsc spoczynku zimowego i przemieszczanie się na plantacje buraka jest rozłożone w czasie i ściśle uzależnione od warunków atmosferycznych. W okresie nasilonego występowania szkodnika znane są przypadki zniszczenia kilkuhektarowych plantacji przez szarka komośnika w ciągu kilku godzin" - wskazano.

KSC przekazała, że zaoferowała specjalną promocję na insektycydową ochronę upraw buraka cukrowego, która ma pomóc chronić plantacje buraka cukrowego na zagrożonych terenach przed szarkiem komośnikiem.

Krajowa Spółka Cukrowa, KSC, Zdzisław Salus, Termina spedycyjny KSC, Łapy

KSC uruchomiła terminal w miejscu dawnej cukrowni

Na terenie dawnej Cukrowni Łapy (woj. podlaskie) Krajowa Spółka Cukrowa S.A. otworzyła terminal spedycyjny. Budowa obiektu kosztowała 9 mln zł. Duży magazyn z pakownią o powierzchni ponad 3,7 tys. mkw., w którym można przechowywać...

"Biorąc pod uwagę zagrożenie powodowane żerowaniem szkodnika Zarząd KSC podjął 4 kwietnia decyzję o wsparciu plantatorów w ochronie plantacji buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem. Udzielone wsparcie obejmuje możliwość nabycia środków do insektycydowej ochrony plantacji wraz z adiuwantem w promocyjnej cenie 1 zł" - poinformowano.

Spółka wyjaśniła, że warunkiem skorzystania z oferty jest wystawienie co najmniej jednej pułapki feromonowej na plantacji buraków cukrowych, prowadzenie monitoringu plantacji pod kątem wystąpienia szarka komośnika oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej przedstawiającej odłowione szkodniki.

"Wsparcie dotyczy zakupionych w cukrowniach KSC preparatów na dwa zabiegi ochrony insektycydowej na szarka komośnika obejmujące insektycyd Cyperkil Max 500 EC (cypermetryna 500 g) łącznie z adiuwantem BetaPlus na areał nie większy niż podany w umowie kontraktacyjnej" - wyjaśniono.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij