Insektycyd Closer uzyskał czasowe zezwolenie na stosowanie w uprawie buraka cukrowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
12-04-2021,16:05 Aktualizacja: 12-04-2021,16:40
A A A
12 kwietnia 2021 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego wydał zezwolenie na stosowanie w uprawie buraka cukrowego preparatu Closer, przeznaczonego do zwalczania mszyc. 
 
25 stycznia tego roku KZPBC zwrócił się do ministra z wnioskiem o wydanie wspomnianego zezwolenia na okres 120 dni. W uzasadnieniu organizacja wskazała na coraz większy problem z mszycami w okresie początkowego wzrostu buraka cukrowego, w tym w czasie wschodów, ale też w późniejszych fazach rozwojowych. Jednocześnie maleje pula dostępnych środków do ich zwalczania. 
 
siewnik, ciągnik, pole, burak cukrowy, Sahryń

Czy zawsze należy się spieszyć z siewem buraka cukrowego?

W tym roku część wcześnie zasianych plantacji buraka cukrowego mogło zostać uszkodzone przymrozki. Przyroda po raz kolejny uwodniła, że w rolnictwie nie ma prostych recept na sukces, bo każdy sezon wegetacyjny jest inny pod względem pogody i to...
"W Polsce w 2021 r. do ochrony plantacji buraków cukrowych przed mszycami będą dopuszczone jedynie preparaty zawierające deltametrynę. Jak w przypadku każdego pyretroidu, deltametryna działa kontaktowo, nie wnika w głąb tkanek rośliny, a w temperaturze powyżej 20ᵒC, wraz z jej wzrostem, gwałtownie traci na skuteczności owadobójczej. Naloty mszycy trwają z różnym nasileniem przez nieomal cały okres wegetacji buraka cukrowego" - czytamy w uzasadnieniu do zezwolenia. 
 
Czasowe zezwolenie na stosowanie środka Closer firmy Corteva Agriscience ma obowiązywać od 19 kwietnia do 16 sierpnia 2021 r. To wyjątkowe zezwolenie, ponieważ do tej pory w etykiecie tego  preparatu w ogóle nie było buraka cukrowego. Jednak w ostatnich latach, niektóre kraje unijne wprowadzały możliwość jego okresowego stosowania w uprawie buraka przeciwko mszycom. Wiedząc o tym, KZPBC wystąpił o zgodę do naszego ministra rolnictwa. 
 
Maksymalna/zalecana dawka preparatu dla jednorazowego zastosowania: 0,2 l/ha.
 
Termin stosowania: od fazy rozwinięcia pierwszej pary liści właściwych do fazy dojrzałości technologicznej korzenia (BBCH 12-49).
 
Zalecana ilość wody:100-500 l/ha.
 
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
 
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
 
Etykieta rejestracyjna preparatu znajduje się pod tym linkiem. Natomiast pełną treść zezwolenia można znaleźć tutaj
 
  •   Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement