Szkolenia ze środków ochrony roślin na nowych zasadach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2020,8:45 Aktualizacja: 26-11-2020,8:50
A A A

Możliwość prowadzenia wykładów w formie wideokonferencji przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin, który trafił do konsultacji społecznych.

Zgodnie z przepisami ustawy z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin ukończenie szkolenia w zakresie śor jest wymagane od osób stosujących takie preparaty, sprzedających je, a także osób świadczących tematyczne usługi doradcze.

ochrona roślin, wycofywane substancje aktywne, bromoksynil, taiachlopryd,  tiofanat metylowy, terminy sprzedaży

Te substancje aktywne znikną z rynku w przyszłym roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na swojej stronie internetowej zamieściło listę substancji aktywnych, które wkrótce zostaną wycofane z rynku. Przy każdej z nich znalazła się informacja do kiedy może być sprzedawana oraz...

"W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19, a jednocześnie obowiązkiem zapewnienia odpowiedniego poziomu wiedzy osób stosujących środki ochrony roślin należy wprowadzić możliwość odbywania szkoleń w zakresie środków ochrony roślin w formie wideokonferencji przy wykorzystaniu narzędzi teleinformatycznych. Doświadczenia zebrane w czasie trwania pandemii pozwalają sądzić, że taki system nauczania jest odpowiedni, ponieważ z jednej strony pozwala na dostarczenie odpowiedniej wiedzy uczestnikom szkolenia, z drugiej zaś umożliwia kontynuowanie działalności gospodarczej podmiotom prowadzącym szkolenia" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Szkolenia dotyczące środków ochrony roślin opierają się na dwóch komponentach - wykładach oraz zajęciach praktycznych.

W związku z tym w projektowanym rozporządzeniu wprowadzono możliwość prowadzenia wykładów w formie wideokonferencji, co w opinii resortu rolnictwa nie spowoduje obniżenia poziomu szkoleń, natomiast w wielu przypadkach powinno ułatwić ich przeprowadzenie z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego.

"Jednocześnie zajęcia praktyczne, o których mowa w § 3 pkt 1 i § 4 pkt 1 nowelizowanego rozporządzenia, powinny być prowadzone przy fizycznej obecności uczestników szkolenia. Dotyczy to także egzaminu kończącego szkolenie, który zgodnie z  art. 65 ust. 4 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin przeprowadzany jest w formie pisemnego testu.  Aby zapewnić odpowiednią jakość szkoleń prowadzonych w formie telekonferencji proponuje się, aby dźwięk i obraz były przesyłane w czasie rzeczywistym" - wskazano w uzasadnieniu.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement