Środków ochrony roślin używaj z głową. Tu nie ma miejsca na błędy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-04-2015,12:50 Aktualizacja: 22-04-2015,13:28
A A A

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa apeluje do rolników o rozwagę podczas wykonywania zabiegów chemicznej ochrony roślin, szczególnie przy użyciu insektycydów. Dlaczego? Niosą niezwykle duże zagrożenie dla pszczół i innych zapylaczy.

PIORIN w specjalnym komunikacie podkreśla, że w związku z rozpoczynającym się sezonem wegetacyjnym oraz początkiem kwitnienia roślin będących pożytkiem dla owadów zapylających, zagrożenie jest bardzo duże.

"Przypominamy, że jednym z podstawowych wymogów integrowanej ochrony roślin jest ochrona organizmów pożytecznych oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu, co w szczególności dotyczy owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych" - czytamy w komunikacie.

Środki ochrony roślin należy tak dobierać, aby zminimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznej ochrony roślin na organizmy niebędące celem zabiegu, a w szczególności dotyczy to owadów zapylających.

Syngenta tworzy siedliska z pożywieniem dla pszczół

Syngenta zachęca rolników w całej Polsce do wysiewania na nieużytkach roślin atrakcyjnych dla pszczół w ramach międzynarodowej akcji Operation Pollinator. Rolnicy, którzy prześlą zgłoszenie na adres...
PIORIN podkreśla, że stosując środki ochrony roślin należy zwrócić uwagę na prawidłowość wykonywania zabiegów, a w szczególności na:

  • stosowanie wyłącznie środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy;
  • stosowanie środków ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie;
  • dobieranie środków ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy niebędące celem zabiegu;
  • niestosowanie preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty;
  • wykonywane zabiegów po zakończonych lotach owadów zapylających;
  • zachowywanie minimalne odległości od pasiek;
  • przestrzeganie okresów prewencji;
  • niewykonywanie zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas zabiegu.

Równocześnie główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa zwraca się z prośbą o zgłaszanie do wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa informacji o przypadkach upadków pszczół, których przyczyną może być nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu