PSOR: Polacy nie umieją czytać piktogramów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-05-2017,9:25 Aktualizacja: 31-05-2017,9:58
A A A

Tylko niewielu Polaków stosujących środki ochrony roślin umie odczytać znaczenie piktogramu, czyli symbolu określającego zagrożenie, jakie może stwarzać dana substancja. Najwięcej osób (42 proc.) rozpoznaje symbol "toksyczność ostra".

Fundacja Nasza Ziemia i Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin sprawdziły, czy Polacy poprawnie rozpoznają piktogramy, które umieszczone są na opakowaniach produktów chemicznych.
Badanie przeprowadzono wśród właścicieli ogrodów przydomowych, działek na terenach wiejskich oraz ogródków działkowych w mieście.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, środki ochrony roślin, podrabiane środku ochrony roślin

Środki ochrony roślin wciąż są podrabiane

Nie od dziś wiadomo, że głównie zza wschodniej granicy na polski rynek trafiają podrabiane środki ochrony roślin. Tylko podkarpaccy celnicy od początku roku zatrzymali już 156 kg i 141 litrów takich pestycydów. Celnicy...

Ogólny poziom rozpoznawalności poszczególnych piktogramów wśród Polaków jest niski. Choć na każdym opakowaniu środka chemicznego, w tym chemii domowej, znajduje się odpowiedni piktogram, niewielu respondentów potrafiło prawidłowo rozpoznać jego znaczenie.

Najwięcej osób rozpoznaje symbol "toksyczność ostra" (42 proc.), a 1/4 badanych zna oznaczenie "niebezpieczny dla środowiska". Tylko 15 proc. respondentów prawidłowo wskazało znaczenie symbolu "zagrożenie dla zdrowia".

Wyniki badań jasno pokazują, że niezbędna jest edukacja w zakresie oznakowań na opakowaniach. Dzięki informacji zawartej w piktogramach możemy właściwie postępować z opakowaniami. Tego zadania podjęły się wspólnie: Fundacja Nasza Ziemia i PSOR.

- Rozpoznawanie piktogramów jest bardzo ważne ze względu na odpowiedzialną i selektywną zbiórkę odpadów, która jest niezbędna do wykorzystywania opakowań jako źródła surowców do produkcji nowych wyrobów, czyli Gospodarki o Obiegu Zamkniętym - skomentował wyniki badania Sławomir Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia.

psor, środki ochrony roślin, ochrona środowiska, żywność, bezpieczeństwo żywności, kontrola żywności

Polacy mało wiedzą o środkach ochrony roślin

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin przeprowadziło badanie, którego miało sprawdzić wiedzę Polaków na temat środków ochrony roślin. Niestety, wskaźnik poprawnych odpowiedzi na pytania wyniósł zaledwie 25 proc....

Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin zwróciła natomiast uwagę, ze piktogramy na etykietach środków ochrony roślin stanowią wskazówkę dla użytkowników, w jak postępować z pustymi opakowaniami.

- Jeśli znajduje się na nich piktogram świadczący o zagrożeniu, trzeba je - zgodnie z prawem - oddać do sklepu, który prowadzi ich sprzedaż. Zasada dotyczy zarówno chemikaliów stosowanych przez rolników jak i właścicieli ogrodów przydomowych i działek - zaznaczyła.

Fundacja Nasza Ziemia i Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin postawiły sobie za cel wspólną edukację użytkowników środków chemicznych, w tym przede wszystkich środków ochrony roślin, na temat rozpoznawalności piktogramów i właściwego postępowania z opakowaniami podczas pikniku z okazji Dnia Ziemi, który odbędzie się 4 czerwca na Polu Mokotowskim w Warszawie.

Organizatorzy przewidzieli konkursy z nagrodami oraz inne atrakcje dla odwiedzających stanowisko Fundacji Nasza Ziemia i PSOR. Podczas pikniku organizatorzy przypomną uczestnikom, że czytając piktogramy i właściwie postępując z opakowaniami wspólnie dbamy o środowisko.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement