Nielegalne pestycydy to zagrożenie. Gdzie kupować środki ochrony roślin?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2017,11:25 Aktualizacja: 06-11-2017,12:12
A A A

Szukanie nadmiernych oszczędności przy zakupie środków ochrony roślin często przynosi opłakany skutek. Polskie Stowarzyszenia Ochrony Roślin ostrzega przed używaniem preparatów z nieznanego źródła.

Organizacja podkreśla, że największe straty zawsze ponosi rolnik. Nielegalny pestycyd może całkowicie zniszczyć plony lub nie zadziałać, skutkując stratami w uprawach.

Przedsiębiorca rolny traci prawo dochodzenia swoich roszczeń, ponieważ towar, który kupił pochodzi z nielegalnego źródła. Może utracić także certyfikaty i dopłaty unijne.

pestycydy, nielegalne środki ochrony roślin, środki ochrony roślin, kas

"Lewe" pestycydy z Chin zalewają rynek. KAS uderza w przemytników

Nie tylko zza naszej wschodniej granicy, ale nawet z odległych Chin płyną do Polski nielegalne środki ochrony roślin. Liczby podawane przez zwalczającą przemyt pestycydów Krajową Administracją Skarbową robią wrażenie. KAS zwalcza ten...
- Stare polskie przysłowie mówi "Mądry Polak po szkodzie", ale nie musi tak wcale być. Dlatego co roku przed sezonem zakupowym PSOR przypomina, jak nie dać się nabrać - podkreśla Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Organizacja właśnie zaprezentowała film, który powstał pod patronatem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Krajowej Administracji Skarbowej (zobacz niżej).

W kampanii informacyjnej skierowanej do rolników pod hasłem "Podejmuj mądre decyzje" PSOR przypomina, jak ustrzec się przed podróbkami i przedstawia konsekwencje kupowania i stosowania nielegalnych pestycydów.

Specjaliści przypominają, że należy kupować tylko środki ochrony roślin zarejestrowane w Polsce, z etykietą w języku polskim, przytwierdzoną do opakowania. Zakupy najlepiej robić w zarejestrowanych sklepach i hurtowniach, kontrolowanych przez PIORiN. Uwaga! Zawsze żądaj dowodu zakupu np. faktury, która jest podstawą do ewentualnych reklamacji.

[WIDEO] Pomysłowy Rolnik Jan kupuje środki ochrony roślin

PSOR apeluje do rolników, aby stronić przed zakupami środków ochrony roślin na forach internetowych czy aukcjach, gdzie są proponowane środki w bardzo atrakcyjnej cenie, bez dowodu zakupu. Należy omijać także preparaty z zagranicy, z obcą etykietą czy te oferowane na bazarach i targowiskach.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj