Miej otwarte oczy kupując środki ochrony roślin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em), PSOR
06-03-2014,13:00 Aktualizacja: 12-11-2014,13:06
A A A

Nieznane i nieprzebadane substancje oferowane jako środki ochrony roślin mogą być dużym zagrożeniem dla zdrowia, plonów i środowiska. Dbaj o siebie, swoich bliskich i kupuj tylko oryginalne produkty.

W ostatnich latach rośnie prawdopodobieństwo kupna podrabianych preparatów, które są oferowane jako środki ochrony roślin. Według szacunków EUROPOL "lewe" pestycydy mogą stanowić nawet 10-15% rynku. A problem ten dotyczy - w różnym stopniu - wszystkich krajów europejskich.

Wszystkie dopuszczone do legalnej sprzedaży środki ochrony roślin podlegają surowym regulacjom prawnym, które gwarantują bezpieczeństwo ich stosowania i produkcji żywności. Tymczasem podrabiane preparaty nie są poddawane badaniom. Nieznany jest ich skład, nie można więc ocenić ich wpływu na rolnika wykonującego oprysk oraz rodzaju pozostałości, które mogą gromadzić się w płodach rolnych.

Źródłem pochodzenia "podróbek" są Chiny, a substancje chemiczne nieznanego pochodzenia docierają do Europy drogą morską, bądź lotniczą. Brak granic ułatwia oszustom nielegalną dystrybucję wewnątrz Unii Europejskiej. Substancje chemiczne nieznanego pochodzenia oferowane są jako pestycydy na targowiskach, w handlu obwoźnym, a także w internecie. Często etykiety takich produktów są wykonane w języku obcym, a sprzedawca zapewnia o ich oryginalności.

Aby ustrzec się przed podrabianymi produktami miej oczy otwarte i kupuj środki ochrony roślin z czytelną etykietą w języku polskim, trwale przytwierdzoną do opakowania, z nazwą producenta, datą produkcji i numerem partii. Preparaty nabywaj tylko w sklepie lub hurtowni, która ma stosowne zezwolenie i podlega nadzorowi PIORiN, odbierze puste opakowanie. Podczas kupna żądaj dowodu zakupu. Za każdy produkt nabyty w legalnym obrocie sprzedawca ma obowiązek wystawić paragon lub fakturę, która jest podstawą do reklamacji towaru. Nie kupuj również towaru od przygodnych sprzedawców oraz nie ufaj „specjalnym ofertom”.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu