Chcesz kupić środki ochrony roślin? Musisz przejść szkolenie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: InfoWire, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-06-2015,10:55 Aktualizacja: 12-06-2015,10:58
A A A

Używanie środków ochrony roślin wymaga wiedzy i umiejętności. Tylko przejście profesjonalnego szkolenia uprawnia do stosowania tych produktów w gospodarstwie rolnym.

Od 26 listopada 2015 r. przy ich zakupie trzeba będzie okazać stosowne pozwolenia.

Zgodnie z nowymi dyrektywami unijnymi Europa została podzielona na cztery strefy według kryterium klimatycznego.

Wykonujesz opryski? Musisz mieć ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia

Podczas kontroli inspektorzy PIORiN sprawdzają nie tylko czy opryskiwacz ma ważne badania sprawności technicznej, ale także czy wykonujący je rolnik ma ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie ich stosowania. Za jego brak grozi kara...
Dzięki temu procedury rejestracji środków ochrony roślin stały się prostsze.

Wpływa to na zwiększenie oferty oraz obniżkę cen. Jednak aby móc stosować te substancje, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje.

Na szczęście na polskim rynku nie brakuje właściwych szkoleń. - Organizują je izby rolnicze oraz ośrodki doradztwa rolniczego, ale także same firmy sprzedające środki ochrony roślin. Często tworzą poletka doświadczalne u rolników, żeby pokazać, jak dany produkt działa i czy rzeczywiście jest skuteczny - mówi serwisowi infoWire.pl prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Szkolenia należy odnawiać co 4-5 lat. Rolnik musi mieć aktualną wiedzę o tym, jak dbać o bezpieczeństwo podczas używania środków ochrony roślin. Stosowanie się do należytych procedur pozwoli mu korzystać z dofinansowań unijnych.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu