Atak mszyc na Lubelszczyźnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2020,15:10 Aktualizacja: 17-06-2020,15:44
A A A
Instytut Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu informuje, że na obszarze województwa lubelskiego występują intensywne naloty mszycy śliwowo-chmielowej. 
 
Należy prowadzić systematyczne obserwacje rozwoju szkodnika na spodniej stronie blaszki liściowej najmłodszych liści chmielu. W przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości należy wykonać zabieg jednym z zalecanych insektycydów (tabela). 
 
Próg ekonomicznej szkodliwości tego szkodnika to średnio 100 osobników bezskrzydłych na jednym liściu w fazie wydłużania się pędów głównych i tworzenia pędów bocznych oraz występowanie pojedynczych osobników na jednym liściu, w fazie rozwoju kwiatostanów. 
 
Chmiel krasnostawski, Lista Produktów Tradycyjnych, lubelszczyzna

Lubelszczyzna chmielem stoi

Chmiel krasnostawski został zarejestrowany na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych. To już 153. wpis z województwa lubelskiego, które jest pod tym względem trzecie w kraju. Lubelszczyzna jest chmielowym zagłębiem na...
Zalecana ilość cieczy użytkowej - 1500-3000 l/ha w zależności od fazy rozwojowej roślin.
 
Mszyca śliwowo-chmielowa początkowo atakuje wierzchołki pędów oraz młode liście, żerując na ich dolnej stronie. W późniejszym okresie przenosi się także na kwiatostany i szyszki, co w uprawie chmielu stanowi główny problem. Osobniki bezskrzydłe wysysają soki z wiązek przewodzących i miękiszu, co powoduje osłabienie rośliny. Jednocześnie wprowadzają do tkanek wydzielinę gruczołów ślinowych zawierającą enzymy i inne związki aktywne, które powodują nadmierny wzrost i podział komórek. 
 
W wyniku żerowania mszyc następuje również degradacja chloroplastów oraz zwiększa się przepuszczalność błon komórkowych. W konsekwencji powoduje to deformacje pędów i liści. Brzegi liści podwijają się ku dołowi, kwiatostany przestają się prawidłowo rozwijać, natomiast zaatakowane szyszki są słabo wykształcone, żółkną, a następnie brązowieją. Niekorzystne oddziaływanie mszyc wiąże się również z wydzielaniem spadzi, która pokrywa liście i szyszki chmielu. 
 
Spadź zawiera duże ilości cukrów i stanowi bardzo dobrą pożywkę dla grzybów z grupy sadzaków. Czarne strzępki grzyba pokrywają organy rośliny hamując fotosyntezę. Plon uzyskany z takich plantacji jest niższy i gorszej jakości. Mszyca śliwowo-chmielowa jest także głównym wektorem wirusa mozaiki chmielu (HpMV). 
 

Tabela. Preparaty zalecane do ograniczania mszycy śliwowo-chmielowej na chmielu

Nazwa handlowa preparatu

Substancja czynna

Zalecana dawka

Karencja

Hinode

flonikamid

180 g/ha

21 dni

Mainman 50 WG

flonikamid

180 g/ha

21 dni

Sivanto Prime

flupyradifuron

0,75 l/ha

21 dni

Teppeki 50 WG

flonikamid

180 g/ha

21 dni

Źródło: agrofagi.com.pl
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz


 

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu