Zebrałeś rzepak? Zwapnuj pole

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | redakcja@agropolska.pl
27-07-2015,8:00 Aktualizacja: 27-07-2015,8:02
A A A

Większość rzepaku ozimego została już zebrana. Na rzepaczysku powinno się teraz wykonać wapnowanie, aby rozsiane wapno zmieszać z glebą podczas uprawy pożniwnej. Zdecydowana większość naszych gleb potrzebuje odkwaszania.

Rzepak ozimy uprawia się najczęściej na glebach średnich i ciężkich.

Gdy potrzeby wapnowania na takich glebach zostały określone jako konieczne, wówczas dawki nawozów wapniowych są bardzo wysokie i wynoszą odpowiednio 4,5 i 6,0 t CaO/ha.

nawozenie_wapnowanie

Wapnowanie to nie tylko regulacja pH

Aktywne odżywianie roślin i gleby. Składniki pokarmowe to dziś za mało – to akcja, której pilotażowy program ruszył w czerwcu. Inicjatorzy kampanii będą promowali efektywne nawożenie upraw, zgodne z wytycznymi KE, które...

W przypadku stosowania energicznie działających nawozów wapniowych tlenkowych dawki te mogą okazać się szkodliwe dla gleby i spowodować przewapnowanie.

Dlatego wskazane jest zastosowanie dawek obniżonych, które wynoszą maksymalnie 3 t CaO/ha na glebach średnich 4 t CaO/ha na glebach ciężkich (tabela). W następnym roku należy pobrać próbki gleby, aby zbadać jej pH i jeśli zajdzie taka potrzeba powtórzyć wapnowanie.    

Tabela. Obniżone jednorazowe dawki nawozów wapniowych tlenkowych (t CaO/ha)

Kategoria agronomiczna gleb

potrzeby wapnowania

Konieczne

potrzebne

wskazane

ograniczone

Średnie

3

3

1,7

1

Ciężkie

4

3

2

1

Źródło: Grzebisz i in. 2012

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu