Spółka Anwil wznawia produkcję nawozów azotowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski, Aneta Oksiuta PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2022,10:35 Aktualizacja: 29-08-2022,15:06
A A A

Włocławska spółka Anwil, w 100 proc. należąca do PKN Orlen, zdecydowała o wznowieniu produkcji nawozów azotowych - poinformował w poniedziałek PKN Orlen.

"Mimo trudnych warunków na rynku gazu, Anwil wznawia produkcję nawozów i tym samym surowego CO2. Robimy wszystko, aby ten produkt, wykorzystywany w branży medycznej oraz do produkcji żywności, był dostępny na polskim rynku" - przekazał na Twitterze w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Z kolei PKN Orlen, w giełdowym komunikacie poinformował, że "w trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochrony zdrowia w Polsce, pomimo trudnych warunków makroekonomicznych, spółka Anwil podjęła decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych".

dopłaty do nawozów, dostępność nawozów, KRIR, Henryk Kowalczyk

Kolejne dopłaty do zakupów plastrem na nawozową ranę?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o wprowadzenie interwencyjnych dopłat do zakupu nawozów azotowych. Rolniczy samorząd wyraził głębokie zaniepokojenie sytuacją rynkową po...
Anwil poinformował we wtorek 23 sierpnia, że wstrzymał produkcję nawozów z powodu wysokich cen gazu.

Cytowany w komunikacie prasowym szef Orlenu przypomniał, że bezprecedensowy wzrost cen gazu uderzył w branżę nawozową nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, a Anwil, jako jedna z nielicznych firm, przez dłuższy czas utrzymywał ciągłość produkcji, aby zapewnić dostępność nawozów na polskim rynku. Obajtek stwierdził też, że wstrzymanie produkcji nawozów w Anwilu wynikało wyłącznie z przesłanek biznesowych, niezależnych od Grupy Orlen.

"Widzimy jednak olbrzymie zapotrzebowanie ze strony branży spożywczej, ale też medycznej, w tym transplantologii, na skroplony CO2 oraz suchy lód. Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce, zdecydowaliśmy o uruchomieniu instalacji nawozowych, co umożliwi przywrócenie również dostaw półproduktu wytwarzanego we włocławskim zakładzie produkcyjnym - surowego CO2" - przekazał prezes PKN Orlen.

Dodał, że koncern podejmie działania, aby ograniczenia wynikające z wysokich cen gazu miały możliwie minimalny wpływ na Grupę Orlen.

PKN Orlen poinformował też w komunikacie, że Anwil nie jest dystrybutorem CO2, który jest produktem ubocznym powstającym w trakcie procesu produkcji nawozów azotowych. Dodano, że Anwil umożliwi odbiór surowego CO2 w ciągu najbliższych 48 godzin.

"Cena nawozów po wznowieniu ich produkcji będzie odzwierciedlała aktualną cenę gazu ziemnego oraz uwarunkowania rynkowe. Jednocześnie Anwil oczekuje na ustabilizownie się sytuacji na rynku gazu oraz wypracowanie rozwiązań wspierających branżę nawozową" - podano w komunikacie.

"Oczekujemy natychmiastowego wznowienia produkcji we wszystkich zakładach azotowych w Polsce, niezależnie od struktury właścicielskiej. Natychmiastowego dostarczania dwutlenku węgla do wszystkich przedsiębiorstw spożywczych, które tego potrzebują. Natychmiastowej obniżki cen nawozów dla rolników, żeby żywność była tańsza" - oświadczył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

 

Poleć
Udostępnij