Rolnicy mają dostać dopłaty do zakupu nawozów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-03-2022,14:35 Aktualizacja: 04-03-2022,14:44
A A A

Rząd planuje nową formę pomocy dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej - wynika z opublikowanych założeń projektu rozporządzenia. Mają się pojawić dopłaty do zakupu nawozów mineralnych.

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Za przygotowanie projektu odpowiada resort rolnictwa.

dopłaty do nawozów, Copa-Cogeca, Christiane Lambert, Ramóna Armengol

Interwencja na rynku nawozów jest niezbędna. Organizacje rolnicze apelują do KE

Polskie organizacje rolnicze zabiegają w Brukseli o poparcie wniosku naszego rządu w sprawie zgody Komisji Europejskiej na interwencję na rynku nawozów. Alarmują, że bez tego grozi nam utrata stabilności żywnościowej, a to oznacza kłopoty...

Przyznano, że 2021 rok jak i obecny są kolejnymi trudnymi latami dla producentów rolnych. Ma to związek ze zbytem produktów rolnych, co jest związane z pandemią COVID-19 oraz drastycznym wzrostem cen środków do produkcji rolnej.

"Od początku 2021 r. na rynkach państw Unii Europejskiej obserwowany jest stały wzrost notowań gazu ziemnego. Łączony jest z czynnikami globalnymi m.in. takimi jak ograniczenie zużycia i wydobycia gazu wskutek pandemii COVID-19. Skutkuje to drastycznym zwiększeniem kosztów produkcji i cen nawozów przede wszystkim na bazie amoniaku. Istotny ciężar wzrostu cen ponoszą producenci rolni ograniczając wolumen zakupu nawozów. Sytuacja grozi załamaniem rynku produkcji rolnej i wzrostem cen żywności" - czytamy w wykazie.

Wyjaśniono, że projektowane rozporządzenie ma wprowadzić nową formę pomocy dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19, i którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 r.

Jak poinformowano, pomoc ma polegać na dofinansowaniu zakupu nawozów mineralnych od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Z wykazu wynika, że projekt ma zostać przyjęty przez rząd do końca marca.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu