Rolnicy kupujący obornik zwolnieni z planu nawozowego? Jest wniosek do MRiRW

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2023,11:30 Aktualizacja: 06-12-2023,11:31
A A A

W ocenie samorządu rolniczego handel nawozami naturalnymi między rolnikami został poważnie zakłócony przez obowiązek nałożony na kupujących je z przeznaczeniem do wykorzystania w swoich gospodarstwach. Izby wystąpiły w tej sprawie do resortu rolnictwa.

Zwracając się do minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zrealizował wniosek przyjęty podczas I posiedzenia KRIR VII kadencji. A dotyczy on zmiany „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” w zakresie zwolnienia rolników kupujących nawóz naturalny od obowiązku sporządzenia tzw. planu nawozowego.

„W ramach programu, rolnicy korzystający z nabytych nawozów naturalnych zostali objęci obowiązkiem sporządzenia planu nawozowego. Jednakże zauważamy, że hodowcy zwierząt napotykają trudności w zbyciu nawozów naturalnych. W praktyce obserwujemy, że rolnicy prowadzący produkcję roślinną z obawy przed koniecznością przygotowania planu nawozowego rezygnują z zawierania umów na zakup tych nawozów” – przekonuje w wystąpieniu Zarząd KRIR.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu