Poferment wchodzi do ekoschematów. Wkrótce zmiana rozporządzenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2023,11:20 Aktualizacja: 29-08-2023,15:16
A A A

Uprzejmie informujemy, że finalizowane są prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie ekoschematów obszarowych – przekazuje Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

W umieszczonym na jego portalu komunikacie wyjaśniono, że w ramach konsultacji zewnętrznych projekt został uzupełniony poprzez uwzględnienie w nim produktów pofermentacyjnych. To konsekwencja tego, że ustawą z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu, zmieniono m.in. ustawę o nawozach i nawożeniu, wprowadzając definicję produktu pofermentacyjnego.

„W związku z tym w rozporządzeniu ekoschematowym dopuszczono możliwość wykorzystania produktu pofermentacyjnego na potrzeby realizacji praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji oraz praktyki Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo. Tym samym rolnik stosujący produkty pofermentacyjne, spełniające określone warunki, będzie mógł wnioskować o przyznanie punktów za realizację ww. praktyk” – wskazuje CDR.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE