Płatności za nawozy z opóźnieniem do września? Padła konkretna propozycja

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-03-2022,12:55 Aktualizacja: 30-03-2022,13:04
A A A

Płatność dla zakładów wytwarzających nawozy dla rolnictwa, na których czele znajdują się przecież państwowi giganci, z możliwością istotnego opóźnienia i konkretnym zabezpieczeniem - to propozycja samorządu rolniczego.

Na biurko Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa ma trafić wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych, aby zakłady azotowe sprzedawały gospodarzom nawozy z opóźnionym terminem płatności, określonym na koniec sierpnia.

dopłaty do nawozów, KRIR, wsparcie dla rolnictwa

Dotacje do nawozów. KRIR chce zwiększenia powierzchni do 300 ha

O dość znaczne zwiększenie powierzchni, do której powinna przysługiwać dopłata do zakupionych nawozów, wystąpił do ministra rolnictwa Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wniosek ma związek z opublikowanym w Biuletynie Informacji...

Według wnioskodawców zabezpieczeniem dla takich transakcji mogłaby być umowa na zakup zboża, rzepaku czy kukurydzy ze spółki Elewarr.

"Konieczne jest jak najszybsze udzielenie rolnikom pomocy do zakupu nawozów, ponieważ właśnie zastosowanie nawozów w okresie wiosennym decyduje o wysokości uzyskanych plonów. Wzrost cen nawozów, który miał miejsce w ostatnich miesiącach, znacznie przekroczył możliwości finansowe wielu rolników, co przełożyło się na decyzje o ograniczeniu zakupów. Rolnicy, którzy zdecydowali się na zakup nawozów niezbędnych do właściwego prowadzenia upraw, musieli skorzystać z dodatkowych kredytów. Przedstawiona sytuacja może doprowadzić do spadku plonów, a także do pogorszenia sytuacji finansowej gospodarstw - argumentuje KRIR.

Warto dodać, że rolnicy mają dostać możliwość skorzystania z dopłat do zakupu nawozów, o czym niejednokrotnie pisaliśmy. Zdaniem gospodarzy i tak wspomniana ewentualna pomoc nie zrekompensuje ostatnich podwyżek cen.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu