Odżyw rzepak borem. Zastosuj dolistnie nawozy mikroelementowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | arkadiusz.artyszak@agropolska.pl
13-10-2014,15:10 Aktualizacja: 20-11-2014,11:57
A A A

Rzepak ozimy wymaga dobrego zaopatrzenia w mikroelementy już jesienią. Najwyższa pora, aby wykonać dokarmianie dolistne, które jest najbardziej efektywną formą dostarczania mikropierwiastków dla roślin.  

Z mikroelementów dla rzepaku najważniejszy jest bor. Jest to składnik, którego też najbardziej brakuje w naszych glebach. Na glebach o pH powyżej 6,5 mogą także wystąpić objawy niedoboru manganu.

Bor decyduje o przemieszczaniu węglowodanów z liści do szyjki korzeniowej, która jest magazynem substancji odżywczych.

Aby rzepak dobrze przezimował rośliny powinny wytworzyć szyjki korzeniowe o średnicy co najmniej 10 mm. Jesienne zapotrzebowanie rzepaku na bor szacowane jest na nawet 250 g na hektar.

Na rynku znajduje się bardzo dużo nawozów, które są polecane przez produktów do stosowania jesienią w uprawie rzepaku. Przy wyborze nawozu należy kierować się przede wszystkim zawartością mikroelementów, przede wszystkim boru, a dopiero na drugim miejscu analizować jego cenę.   

Rzepak nie może być jesienią przenawożony azotem, bo to zwiększa jego podatność na wymarzanie. Jednak w razie stwierdzenia niedoborów tego makroelementu można wykonać oprysk wodnym roztworem mocznika w stężeniu 6 proc. (6 kg mocznika w 100 l wody).

Trzeba pamiętać, że reakcji rozpuszczania mocznika w wodzie towarzyszy oziębianie roztworu, dlatego trzeba rozpuścić go wcześniej, albo podgrzać wodę.

Poleć
Udostępnij