O krzemie w Jakubowicach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (art) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2021,6:45 Aktualizacja: 25-10-2021,6:44
A A A

Możliwości wykorzystania krzemu do nawożenia roślin rolniczych - to temat wykładu jaki przedstawił dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak z najstarszej uczelni rolniczej w kraju - Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na spotkaniu zorganizowanym przez firmę Osadkowski S.A. w Jakubowicach (woj. opolskie) 21 października 2021 roku. Wzięło w nim udział liczne grono dystrybutorów z całego kraju.

Zanim prelegent przeszedł do tematu wykładu zachęcał wszystkich do studiowania na Wydziale Rolnictwa i Ekologii (do końca września Rolnictwa i Biologii) SGGW. To najstarszy taki wydział w kraju, a jego początki sięgają roku 1906. Na WRiE umiejętnie łączy się tradycję z nowoczesnością. W ostatnich latach dokłada się także starań, aby zacieśnić współpracę z otoczeniem gospodarczym. Jednym z przykładów takich działań są umowy o współpracy podpisane z firmami z branży. Jedną z takich umów Wydział ma podpisaną ze spółką Osadkowski S.A.

studenci WRiE, pole, buraki, Sahryń

12 sezon doświadczeń z krzem zakończony

Czas na podsumowanie wyników doświadczeń 12-go już roku doświadczeń z aplikacją dolistną krzemu w uprawie bura cukrowego. Od roku 2010 prowadzę je w gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu (powiat hrubieszowski) na Zamojszczyźnie. W tym...

W dalszej części wystąpienia dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak przedstawił tematykę pierwiastków korzystnych, do których zalicza się krzem. Następnie omówił procesy, w których krzem bierze udział i opinie na temat skomplikowanych mechanizmów jego działania.

Prelegent podkreślał, że aplikacji dolistnej krzemu w żaden sposób nie można przyrównywać do dokarmiania dolistnego mikroelementami. Tą drogą dostarcza się niewielkie ilości krzemu, który działa jako stymulator. Zwracał również uwagę, że efekty takiego zabiegu są bardzo różne w latach i są one tym lepsze, im większym stresom abiotyczym (wywoływanym przez czynniki nieożywione) i biotycznym (powodowanym przez czynniki ożywione) rośliny są poddane.

Następnie wykładowca przedstawił liczne wyniki doświadczeń potwierdzających korzystny wpływ aplikacji dolistnej krzemu na wielkość i jakość plonu wielu gatunków roślin rolniczych: zbóż, w tym kukurydzy, rzepaku, buraka cukrowego oraz ziemniaka.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE