Nie ma decyzji w sprawie cen nawozów. Ministrowie dostali dodatkowy czas

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2022,13:40 Aktualizacja: 30-08-2022,13:53
A A A

Ministrowie rolnictwa i aktywów przedstawili rządowi propozycje, dotyczące stabilizacji cen nawozów, ale ostatecznych decyzji co do kształtu mechanizmu jeszcze nie ma - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu na konferencji prasowej przypomniał, że kilka dni temu zlecił wicepremierom Henrykowi Kowalczykowi i Jackowi Sasinowi wypracowanie rozwiązań. - Zaprezentowali pewne propozycje, ale jeszcze ostatecznych decyzji, co do kierunków tych rozwiązań nie przedstawili. Sądzę, że w najbliższych dniach będzie to możliwe - zaznaczył.

ceny nawozów, Henryk Kowalczyk, Jacek Sasin, Anwil, ceny gazu

Rząd nie przewiduje kolejnych dopłat do nawozów

- Zapewnimy rolnikom nawozy w umiarkowanych cenach - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Dodał, że nie będą to takie stawki, jak w ubiegłym roku. Szef resortu rolnictwa pytany był w Radiu ZET, czy wiedział, że dwie spółki...

Dodał, że mamy rekordowe ceny gazu, przy których tona nawozu kosztowałaby 6-7 tys. zł, co jest poziomem abstrakcyjnym. - Jeżeli trzeba będzie, to na kolejny sezon (...) będziemy kształtowali odpowiednie programy, by zareagować na taką sytuację - powiedział premier.

Jak zaznaczył, rząd nie chce proponować rozwiązań, z których skorzysta przedsiębiorca zagraniczny. - Sytuacja jest tak trudna, że każdą złotówkę chcemy wydawać na rzecz polskich przedsiębiorców. Dlatego skonstruowanie mechanizmu jest zadaniem dość skomplikowanym i dałem wicepremierom chwilę, by się jeszcze nad tym zastanowić - dodał.

W ubiegłym tygodniu ze względu na wysokie ceny gazy produkcję nawozów azotowych wstrzymały zakłady należące do Grupy Azoty oraz Anwil należący do PKN Orlen. W poniedziałek Orlen ogłosił, że Anwil wznawia produkcję nawozów.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE