Nawóz za darmo. Do czego się nadaje?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-05-2021,11:10 Aktualizacja: 25-05-2021,11:14
A A A

Co najmniej rozważenia wymaga - biorąc pod uwagę koszty produkcji rolnej - nawożenie pól osadami ściekowymi z komunalnych oczyszczalni. Taki produkt jest dostępny w większości regionów Polski, a np. pod Zamościem (woj. lubelskie) można dostać go za darmo.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. oferuje właścicielom gospodarstw rolnych, zlokalizowanych w promieniu do 40 kilometrów od oczyszczalni ścieków:

oczyszczanie wód z azotu i fosforu, nawożenie pól, Maciej Zalewski, zadrzewienia śródpolne

Oczyszczanie wód pochodzących z rolnictwa jest konieczne

Profesor Maciej Zalewski przekonuje, że oczyszczanie pochodzących z rolnictwa wód z azotu i fosforu, stosowanych do nawożenia pól, jest konieczne, aby zapobiec m.in. powstawaniu toksycznych zakwitów sinic w Bałtyku. Dyrektor...

 

  • bezpłatną dostawę ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych (dostawa osadu realizowana jest zgodnie z kolejnością składania wniosków przez poszczególnych rolników)
  • bezpłatne badania gruntów, na których osady ściekowe będą stosowane
  • bezpłatne indywidualne laboratoryjne ustalenie dawkowania osadu
  • udostępnienie szczegółowych wyników badań osadów oraz gruntów

"Komunalny osad ściekowy powstaje w wyniku mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków. Posiada postać ziemistą o walorach użytkowych nawozu wapniowo-organicznego, charakteryzującego się wysoką zawartością podstawowych składników nawozowych (azotu i fosforu) oraz obecnością makro- i mikroelementów. Dzięki zabiegowi higienizacji wapnem palonym, uzyskany osad jest bezpieczny pod względem sanitarnym, a jego ziemista konsystencja umożliwia rozprowadzenie go na powierzchni rolnej przy użyciu sprzętu rolniczego" - zapewnia zamojskie PGK.

nawozy azotowe, nawozy na dowód, KRIR, saletra amonowa,

Nawozy azotowe na dowód. KRIR interweniuje u ministra rolnictwa

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 16 marca 2021 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interpretację, czy rolnik ma obowiązek poddawania danych wrażliwych przy zakupie nawozów azotowych?   W związku z wejściem w życie...

Zastrzega jednocześnie, że osad nie może być stosowany do uprawy warzyw oraz roślin jagodowych. Ale - zgodnie z obowiązującymi przepisami - osad może być wykorzystywany: w rolnictwie pod uprawy zbóż, do rekultywacji terenów (w tym gruntów na cele rolne), do uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu oraz do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia lub produkcji pasz.

Według PGK, korzyści z zastosowania osadu są znaczące. Po pierwsze, ma cechy nawozu wysoko organicznego, jest bogaty w łatwo przyswajalne związki fosforu, azotu oraz wapnia, ma właściwości zbliżone do obornika.

Po drugie oznacza obniżenie dawki lub całkowitą rezygnację z nawozów mineralnych, czyli obniżenie kosztów produkcji rolnej. Do tego można mówić też o odkwaszeniu gleby dzięki zawartości wapnia.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj