Materiał siewny zbóż z Ukrainy dostał zielone światło

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
25-11-2020,10:15 Aktualizacja: 25-11-2020,9:45
A A A
Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1544 uznano równoważność przeprowadzanych na Ukrainie inspekcji polowych upraw nasiennych oraz produkowanego tam i urzędowo certyfikowanego materiału siewnego roślin zbożowych. Tym samym od 15 października 2020 r. możliwy jest import materiału siewnego roślin zbożowych z Ukrainy - informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 
 
Wprowadzona zmiana nie oznacza, że import materiału siennego może być prowadzony bez konieczności spełnienia określonych wymagań.
 
Importowany z Ukrainy materiał siewny podlega granicznej kontroli fitosanitarnej w punkcie wwozu (kontrola zdrowotności materiału) podczas przekraczania granicy oraz kontroli w miejscu docelowym, pod względem spełniania wszelkich wymagań, w tym jakościowych. 
 
zirano kukurydzy, ręka

Materiał siewny kukurydzy: kupić tańszy niż droższy?

Cena materiału siewnego kukurydzy jest zróżnicowana. Za ziarno siewne nowych odmian trzeba zapłacić więcej niż za starszych, ale tkwi w nich większy potencjał plonowania. Rolnik sam musi zdecydować: czy bardziej opłacalne jest dla niego...
Importowany materiał siewny musi być zaopatrzony w:
- świadectwo fitosanitarne,
- dokumenty dotyczące wytwarzania i jakości tego materiału (świadectwo OECDE, etykiety OECD, świadectwo ISTA).
 
Sprowadzany może być wyłącznie materiał siewny odmian wpisanych do wspólnotowego katalogu lub krajowego rejestru.
 
Podmiot, który przywozi materiał siewny z państw trzecich jest zobowiązany:
 
- zarejestrować się w rejestrze podmiotów profesjonalnych oraz być wpisanym do ewidencji podmiotów,
- zgłosić przesyłkę do granicznej kontroli fitosanitarnej w systemie Traces NT, 
- w terminie do 3 dni od zakończenia odprawy celnej, powinien zgłosić materiał do kontroli wojewódzkiemu inspektorowi i poinformować go o ilości i rodzaju przywiezionego materiału siewnego oraz przedstawić dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań dotyczących wytwarzania i jakości tego materiału. 
 
Do obrotu może być wprowadzany wyłącznie materiał siewny spełniający wymagania w zakresie zdrowotności, wytwarzania i jakości, po uzyskaniu pozytywnych wyników obu w/w kontroli.
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj