Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla rolników. 47 mln euro na dopłaty do nasion

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
24-07-2023,15:30 Aktualizacja: 24-07-2023,15:33
A A A

Komisja Europejska zatwierdziła program Polski o wartości około 47 mln euro (210 mln zł) mający na celu wsparcie sektora podstawowej produkcji rolnej w kontekście wojny Rosji z Ukrainą - poinformowała Komisja Europejska w poniedziałek.

W ramach polskiego programu pomoc będzie polegać na dotacjach bezpośrednich. Celem działania jest wsparcie producentów rolnych, którzy obecnie borykają się z niedoborami płynności ze względu na wzrost cen nasion, które są kluczowym nakładem przy produkcji rolnej.

Komisja stwierdziła, że polski program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych. Podkreślono, że oferowana pomoc nie przekroczy 250 000 euro na beneficjenta i zostanie przyznana nie później niż 31 grudnia 2023 r.

Komisja stwierdziła, że program jest "niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. TFUE oraz warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych i przejściowych". Na tej podstawie Komisja zatwierdziła program.

Poleć
Udostępnij